a Spravbyt má v rukách súd. Keby zvolanie zastupiteľstva niečo vyriešilo, už by som ho bol zvolal," presviedčal poslancov primátor Bardejova Boris Hanuščak na júnovom zasadnutí zastupiteľstva.
Reagoval tak na požiadavku poslanca Dušana Divulita (SNS), ktorý povedal: "Tepelné hospodárstvo je časované bomba. Mali by sme sa zísť a žiadať, aby Spravbyt vysvetlil občanov, kvôli čomu sa nedajú robiť investície. V zime nastanú problémy."
Poslanci následne hlasovali a Divulitov návrh zamietli. Pre informáciu dodávame, že mestské zastupiteľstvo v Bardejove v júni 2001 odporučilo primátorovi odstúpiť od zmluvy o nájme energetických a tepelných zariadení so spoločnosťou Spravbyt, s. r. o.
Výpoveď zmluvy sa udiala so šesťmesačnou lehotou a zmluvný vzťah mal skončiť 31. decembra 2001. Spravbyt však reagoval tak, že podal na súd žalobu, ktorou sa domáha vyslovenia neplatnosti výpovede nájomnej zmluvy. Následne sa mesto obrátilo na súd s návrhom na vydanie predbežného opatrenia týkajúceho sa odovzdania nehnuteľností a hnuteľných vecí spoločnosťou Spravbytu. Súd mestu vyhovel a uložil Spravbytu vypratať energetické a tepelné zariadenia vo vlastníctve mesta a odovzdať ich do 31. decembra 2001. Spravbyt však túto povinnosť nesplnil a proti predbežnému opatreniu sa odvolal.
Primátor následne poveril zamestnancov mestského úradu na odňatie majetku Spravbytu a jeho odovzdanie spoločnosti Bardterm (ide o "eseročku" so stopercentnou majetkovou účasťou mesta). Do naťahovania okolo odovzdávania majetku musela zasahovať polícia, tak štátna ako i mestská. Nový správca tepelného hospodárstva následne dal pokyn vymeniť zámky v kotolniach.
Avšak zástupcovia spoločnosti Spravbyt odmietli vydať mestu potrebnú technickú dokumentáciu a písomné doklady týkajúce sa do decembra 2001 prenajatého majetku. Spravbyt totiž argumentuje, že podľa ich názoru zmluvný vzťah neskončil a vo veci podľa ich návrhu, rozhodne súd.
Mesto Bardejov však odobralo Spravbytu nielen správu tepelného hospodárstva, ale aj bytov a nebytových priestorov a zverilo ich Bardbytu (ďalšej eseročke so stopercentnou majetkovou účasťou mesta.) V súvislosti s touto výmenou však nastali problémy pre občanov už v uplynulých dňoch. Riaditeľ Spravbytu Jozef Hudák totiž v druhej dekáde júla oznámil, že mestu Bardejov bol odovzdaný zostatok bežného účtu vo výške cez 13 miliónov korún.
"V tomto zostatku sú zahrnuté aj preplatky z vyúčtovania za rok 2001," konštatoval riaditeľ Spravbytu a dodal, že ide o preplatky v bytových domoch v ktorých je kombinované vlastníctvo. Podľa riaditeľa Spravbytu sa so žiadosťou o vrátenie preplatkov za teplo a teplú úžitkovú vodu majú obyvatelia obracať na mesto, alebo na primátora, ktorý prevzatie týchto financií potvrdil delimitačným protokolom 30. mája 2002.
"Vyúčtovanie sa robí vždy ku koncu mája. Tam je potom lehota pätnásť dní na doručenie a lehota ďalších pätnásť dní na vyplatenie. K 30. júnu tieto veci mali byť vysporiadané. Je síce august, ale už končíme. Vyplácalo sa to v dvoch etapách podľa okruhov kotolní," informoval nás včera prednosta bardejovského mestského úradu Miroslav Mačej.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.