EURÓPA OSTALA ČISTÁ DO ROKU 1920
Lórant KULÍK
Keď "otec" aspoirínu Felix Hoffman objavil heroín, netušil, že sa stane démonickou drogou
Niektoré vynálezy sú spojené s rôznymi zaujímavými historkami. Novinky väčšinou prinášajú úžitok, niektoré však spôsobujú utrpenie. O heroíne sa v médiách objavuje stále viac a viac informácií. Málokto však pozná historku o vynáleze a samotnom vynálezcovi. Znie to priam neuveriteľne, ale vynálezca heroínu objavil aj aspirín.
Felix Hoffman 10.augusta 1897 vytvoril substanciu, ktorá sa stala preslávenou a používa sa dodnes. Nebolo to nič iné ako kyselina acetylsalicilová - známy aspirín. Po jedenástich dňoch sa naňho opäť usmialo šťastie a namiešal ďalšiu substanciu. Bol to obyčajný diacetylmorfín, neskôr známy pod menom heroín.
Po úspešných testoch na zvieratách začala firma testovať nový liek na svojich zamestnancoch. Koncern Bayer bez zábran distribuoval heroín do celého sveta. Chceli ním nahradiť morfín, ktorý vyvoláva závislosť. Až do tridsiatych rokov predával koncern Bayer značkový heroín vysokej čistoty do celého sveta.
Zo začiatku nik netušil, že z tejto zdanlivo nenápadnej látky sa stane démonická droga. Berlínsky lekár Michael de Ridder prvýkrát poukázal na to, ako sa heroín dostal na "šikmú plochu". Heroín sa bežne predával, užívali ho školáci, ženy, policajti. Uchovávanie látky sa nepovažovalo za trestný čin, lebo sa dala bežne kúpiť v každej lekárni. Heroín považovali za zdravotne nezávadný, lekári ho predpisovali aj kojencom ako liek proti kašľu. Po roku už koncern Bayer vyvážal nový medikament takmer do dvadsiatich krajín.
Zázračný liek neobjavila firma Bayer, jej vedecký popis bol známy dávnejšie. Do kšeftu s heroínom boli zapletené viaceré známejšie firmy. V roku 1898 predali vyše štyridsať kilogramov. Záujem bol stále väčší, čo sa odzrkadlilo aj na vyššom predaji. V roku 1908 produkcia stúpla takmer na tisíc kilogramov ročne. Na zvýšenom záujme mala značný podiel silná a agresívna reklama. S propagačným účelom posielali reklamné balíčky nového prípravku do Číny. Lekári tvrdili, že účinkuje takmer na všetko. Spektrum použitia bolo tak široké, že Heroín odporúčali aj vysokohorským turistom.
Turisti, ktorí užili heroín dokázali absolvovať vysokohorskú túru oveľa ľahšie. Turistické kluby novú látku odporúčali svojim členom. Vedľajšie účinky udávali ako omámenosť, závraty a nevoľnosť. Látka nebola návyková, lebo ju užívali iba v malých dávkach. V časoch cisára Wihelma II. užívali desaťkrát menšiu dávku, akú dnes "závisláci" naberajú na ihlu. Nikoho nenapadlo, aby látku šňupal, fajčil, prípadne si pichal. Cez tráviaci trakt sa látka vstrebávala pomaly, preto nemala narkotické účinky. Európa ostala čistá až do roku 1920.
V Európe nemal Bayer najlepších odberateľov. V USA bola situácia celkom iná, väčšinu svojej produkcie vyvážal Bayer do zámoria. V Amerike väčšina Číňanov fajčila ópium, takže nová látka si v krátkom čase získala veľkú obľubu. Okolo roku 1910 sa nemocnice zapĺňali heroínistami. Obchod s heroínom v krátkom čase prevzal čierny trh, čo sa odrazilo aj na zvýšenej kriminalite. Okolo roku 1920 sa na celom svete predali asi dve tony heroínu. Po roku 1931 začali zisky firmy Bayer prudko klesať.
Proti heroínu dnes bojujú takmer v každej krajine. Je jedným z najhľadanejších artefaktov. Na letiskách a hraničných priechodoch sa zavádzajú vždy prísnejšie opatrenia, aby sa cez hranice dostalo čo najmenej drog. Zabrániť sa obchodu s drogami nedá. Dá sa však obchod s drogami obmedziť na optimálne minimum. Heroín sa dnes legálne vyrába vo Veľkej Británii. Briti si ho cenia ako vynikajúci prostriedok na stlmenie bolesti. Ročne sa v Británii predá asi tristo kilogramov tejto chemickej látky. Ak by sa heroín užíval ako kedysi, mohol by byť v lekárňach dodnes...
Foto k článku: archív
Autor: ško
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.