dámy skrývajú tvár pred slnkom a či azda móda diktovala v lete slnečníky ako doplnok garderóby. Aj vtedy považovali slnko za zdroj energie a vitamínov, ale vedeli, že môže byť aj nebezpečné. Či pri práci alebo oddychu sa chránili odevom a pili dostatok vody.
Kedy slnko pomáha?
Pri chudokrvnosti, kedy zahrieva organizmus a spomaľuje tak cirkulácii krvného obehu, ktorý je u ľudí s anémiou dosť urýchlený. Umožňuje preto chorým uchovať si viac energie.
Pri osteoporóze (tzv. rednutí kostí), reume, artróze podporuje v tele tvorbu vitamínu D, ktorý je veľmi dôležitý pri tvorbe kostí.
Kto trpí na akné, tomu slnko "vysušuje" uhry a "vyťahuje" čierne bodky - komendomy. Nevystavujme takúto pleť priveľmi slnku, pretože sa môže dostaviť opačný účinok. Prílišné slnennie vysušuje kožu a núti potné bunky k zvýšenej činnosti.
Pozitívne pôsobí proti depresii, aj pri liečbe bulímie, nespavosti, popôrodnej depresie alebo predmenštruačného syndrómu.
Čo slnko zhoršuje?
Môže sa stať, že pri nadmernom slnení neoplýva pozitívne slnečné žiarenie na astma a zápal pľúc: s vyššou teplotou sa tiež zvyšuje koncentrácia nečistôt v ovzduší, čo zhoršuje dýchacie problémy.
Krvný tlak: stúpajúca teplota vplýva na rozširovanie ciev. Riziko je jednak pre ľudí s nízkym tlakom (nastáva jeho ďalšie zníženie) a jednak pre chorých s vysokým krvným tlakom (v dôsledku jeho náhleho zníženia).
Autor: bea
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.