Korzár logo Korzár

V mníšskom štáte Athos

Svätá hora, Aghion Oros, Athos, ale aj Záhradka Panny Márie sú pomenovania centra ortodoxnej cirkvi celého sveta. Jeden z troch výbežkov gréckeho

polostrova Chalkidiki, najvýchodnejší, dlhý približne 40 kilometrov, je už viac ako jedno tisícročie samostatným kláštorným štátom. Byzantský historik Grigorias vo svojich pamätiach píše: "Len jedno miesto na svete je hodné bezhraničného obdivu Athos. Je tu nádherné podnebie a vegetácia všetkého druhu. Obmývané slnečnými lúčmi a zdobené stromami všetkých druhov..." Aj dnes je tu život úplne iný. Ten, kto nežil medzi mníchmi, nemôže pochopiť čím to je, že Aghion Oros viac ako jedno tisícročie vytrváva náporu civilizácie. Môj prvý pokus navštíviť Athos pred dvoma rokmi stroskotal. Došiel som iba po jeho hranicu, ktorá je asi päť kilometrov za mestečkom Uranopolis. Tu, v tieni starých platanov, pínií a olív pred malou bráničkou colnice (len pre peších), som sa mohol akurát porozprávať so starým mníchom, že 90-ročným. Od neho som sa dozvedel veľa o mníšskom štáte. Pár dňový pobyt s karavanom pred hranicou a v mestečku Uranopolis, odkiaľ sa návštevník dostane na Athos, bol pre mňa dobrou prípravou na minuloročnú jesennú cestu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Počiatky štátu a súčasnosť

Prví kresťania prišli na Aghion Oros v období vlády Konstantina Veľkého v čase vzniku Byzantskej ríše. Za prvého obyvateľa je považovaný Peter Athoský, ktorý sa tu usadil už v 7. storočí. Mnísi sa na Athose usadili v 9. storočí, čo je písomne potvrdené. V 11. storočí je oficiálne prijaté pomenovanie Aghion Oros. Vyplýva to zo spisov potvrdených zlatou pečaťou. Uvádza sa tam: "Oddnes nech je nazývané pohorie Athos menom Aghion Oros, a to na večné časy." Athos je jediným mníšskym štátom na svete. Zlatým vekom pre neho bolo 10.-12. storočie. Chýr o Athose sa rozniesol aj do vzdialených krajín a lákal mníchov zo Srbska, Bulharska, Rumunska, Ruska, Gruzínska, Sýrie a ďalších krajín. V tom období tu žilo asi 20 000 mníchov. Aghion Oros patril pod ochranu byzantských cisárov. Cisár Konstantin poskytol mníšskemu štátu v roku 1042-1054 mnoho výhod, ale vydal aj príkaz, zákaz vstupu ženám na Aghion Oros, ktorý platí dodnes. Cisár Alexios Komnynos (1081-1118) poskytuje mníchom ďalšie výsady. Rozširuje "Avato" (zákaz vstupu) na všetky živé bytosti ženského pohlavia. Tu je Záhradka Panny Márie pomenovanie, ktoré je spojené s údajnou návštevou Panny Márie na Athose, čo je zaznamenané v byzantských znakoch a uložené v najväčšom athoskom kláštore Lavra. Podľa týchto záznamov, keď apoštoli medzi sebou žrebovalo o tom, kam pôjde každý z nich hlásať evanjelium, požiadala Panna Mária o účasť na šírení kresťanstva. K hlásaniu novej viery si vybrala Macedóniu a predovšetkým Athos, kde bola milo prijatá všetkými obyvateľmi. Na jej púti po mori, ale aj po súši ju doprevádzal sv. Šimon a sv. Ján Evanjelista.

SkryťVypnúť reklamu

Dnes na Athose žije vyše 1600 mníchov, ktorí dodržujú byzantskú časomieru a Juliansky kalendár. Pri západe slnka je 12 hodín vo všetkých ročných obdobiach, výnimkou je kláštor Ibiron, v ktorom je 12 hodín pri východe slnka. Z 20 kláštorov je 17 gréckych, jeden ruský, jeden bulharský a jeden srbský. Podľa zákona sa nesmie založiť ďalší kláštor, ale zároveň ich počet nesmie klesnúť pod dvadsať. Trochu ma to zmiatlo pri návšteve nového neveľkého rumunského kláštora-skyty, Podromu. Predstavený kláštora mi to vysvetlil. Sú malým kláštorom, zaradeným medzi skyty, v ktorých sa spôsob života odlišuje od kláštorného. Skyta pozostáva z menších budov alebo domčekov roztrúsených po okolí, v ktorých bývajú mnísi a centrálneho kostolíka. Stretol som aj mníchov, ktorí okrem biedneho oblečenia, kapsy prehodenej cez plece a palice, nemajú nič. Úbohé bývanie jaskynného typu na strmej skale, ku ktorému som sa len ťažko dostal, svedčilo o askéze mladého človeka oddaného Bohu. Z loďky, ktorá raz za čas pripláva k brehu, si mních za pomoci povrazu a kladky vyťahuje najnutnejšie veci, potrebné k životu. Kladka a povraz sú pre neho jediným spojením so svetom. Preto toto bývanie na samote má príznačné pomenovanie "kladka". V skytách Kavsokalivion na južnom skalnom pobreží pod vrchom Athos majú mnísi zaujímavý zvyk. V nedeľu ráno sa skupinka mladých mníchov zíde pred kostolíkom o pol štvrtej. Skôr, než pozvú osadenstvo z roztrúsených samôt na bohoslužby zvonením, začnú viachlasne kričať: "ú-ú-ú". Trvá to aj niekoľko minút s prestávkami. Ich hlas sa rozlieha do ďalekých skalných roklín. Po kričaní nasledovalo klepanie na talando (drevená doska), súčasť každého kláštorného kostolíka a zvonenie. Zvonenie a klopanie sa niekoľkokrát opakovalo. Asi po polhodine bolo vidieť akoby sa zo skalných stien na chodníky zlietali svätojánske mušky. Keď sa svetielka priblížili bližšie, rozpoznal som v nich postavy mníchov, pustovníkov, ktorí si palicou a lampášom v ruke pomáhali pri zostupe z ťažko prístupného terénu. Po ranných nedeľných bohoslužbách sa všetci zišli v malej jedálni pri kostolíku na kávu. Bolo od nich milé, že medzi seba pozvali aj nás, štyroch gréckych pútnikov z Atén a mňa. Po skromných raňajkách, ale aj zaujímavých rozhovoroch, si mnísi zobrali zo skladníka do kapsy nutné zásoby a vydali sa opäť do svojich samotiek. Niektorí takto žijú 2-5 rokov a nájdu sa aj takí, ktorí prežijú na samote celý svoj život.

SkryťVypnúť reklamu

Kto môže vstúpiť na Aghion Oros

Podľa rozhodnutia "Svätej Správy" môže Aghion Oros denne navštíviť 120 gréckych občanov (mužov), prípadne aj z iných krajín, avšak ortodoxného vyznania a 10 cudzincov iného náboženstva. Návštevníci musia mať zvláštne povolenie vydané ministerstvom zahraničia v Aténach alebo z Úradu pre návštevníkov Svätej Hory v Thesalonikoch. Tam dostane záujemca (po osobnej návšteve) skôr alebo až po niekoľkých mesiacoch zápornú či kladnú odpoveď už aj s poradovým číslom a dátumom. Deň pred odchodom, najneskôr hodinu pred vyplávaním do Dafni hlavného prístavu na Athose, si treba v Uranopolise v kancelárii Athoského Spoločenstva (hneď pri prístave) vyzdvihnúť Diamonitirion (povolenie) k pobytu. Platí sa zaň 10 000 drachiem. Loď odtiaľ odchádza denne o 9.45 hodine. Lístok stojí 1000 drachiem. Plavba trvá viac ako dve hodiny. Na túto loď sa dostanú iba muži nad 18 rokov, mladší musia mať doprovod. Jedni i druhí potrebujú povolenie. Dôsledná pasová kontrola iným pasažierom vstup na loď neumožní. Zakázané je doniesť so sebou mäsové výrobky a konzervy ako aj ich konzumácia. Nesmie sa brať lovecká ani žiadna iná zbraň, prístup má zakázaný aj poľovnícky pes. Fotografovanie mníchov je povolené len s ich súhlasom. Používanie videokamery je na Athose prísne zakázané. Tú mi zobrali hneď po zakotvení lode na colnici v prístave Dafni do úschovne. Oblečenie návštevníkov (predpísané sú dlhé nohavice) a takisto aj správanie musí byť dôstojné, rešpektujúce zvyky a mravy tunajšieho spoločenstva.

Najčítanejšie na Korzár

Komerčné články

  1. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  2. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  8. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  2. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  3. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 14 534
  2. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 13 336
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 6 915
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 155
  5. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 2 804
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 569
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 2 443
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 2 120
  1. Ladislav Kucharik: Rio 01 - Holé zadky v meste hriechu, pod rukami Krista
  2. Juraj Ondruška: PRIPOMIEKY LETISKO VAJNORY DO 22.4.2025
  3. Eva Gallova: Slávny maliar Raffael Santi bol pochovaný dvakrát
  4. Peter Kuchár: Venuje sa narkomanom a prostitútkam. Konvertujú však aj celebrity...
  5. Zuzana Valachovičová: Plasty. Plasty? Plasty!
  6. Štefan Šturdzík: Kúpele Brusno
  7. Ján Chomík: Medzi vierou a pózou
  8. Martin Sukupčák: Požičiam Tatrabanke, a.s. 3 000€
  1. Martin Ondráš: Slintačka a krívačka - prečo to celé nesedí 43 397
  2. Radko Mačuha: To si vážne myslíte, že premiér bol postrelený a že nieje zaočkovaný? 30 540
  3. Michael Achberger: Revolučný trik na chudnutie: Ženy si ho pochvaľujú, trvá len 5 minút denne 21 323
  4. Vlado Jakubkovič: Otvorený list Generálnemu prokurátorovi 19 783
  5. Natália Milanová: Ministerstvo kultúry objednalo tanečné odevy pre žiakov od stavebnej firmy 19 251
  6. Viera Gáliková: Pelíšky - prečo tri pokusy o samovraždu 11 041
  7. Miroslav Ferkl: Magor Magor Magor 10 446
  8. Ján Šeďo: Pomoc "bezradnému MUDr. Kotlárovi", apel na s. "precedu". 8 474
  1. Věra Tepličková: Komu svieti Slnko v sieti?
  2. Radko Mačuha: To si vážne myslíte, že premiér bol postrelený a že nieje zaočkovaný?
  3. Radko Mačuha: Kotlár je génius, objavil Tučík.
  4. Marcel Rebro: Fico potvrdil účasť na májových oslavách v Moskve. Prispejme mu na letenku
  5. Věra Tepličková: Predveľkonočné pašie alebo Aký štát, také Turínské plátno
  6. Radko Mačuha: Prejav Roberta Fica v Moskve. ( fikcia)
  7. Marcel Rebro: Raketový útok v Sumoch je aktom štátneho terorizmu
  8. Radko Mačuha: Čurilla? Veď to je magor.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Ladislav Kucharik: Rio 01 - Holé zadky v meste hriechu, pod rukami Krista
  2. Juraj Ondruška: PRIPOMIEKY LETISKO VAJNORY DO 22.4.2025
  3. Eva Gallova: Slávny maliar Raffael Santi bol pochovaný dvakrát
  4. Peter Kuchár: Venuje sa narkomanom a prostitútkam. Konvertujú však aj celebrity...
  5. Zuzana Valachovičová: Plasty. Plasty? Plasty!
  6. Štefan Šturdzík: Kúpele Brusno
  7. Ján Chomík: Medzi vierou a pózou
  8. Martin Sukupčák: Požičiam Tatrabanke, a.s. 3 000€
  1. Martin Ondráš: Slintačka a krívačka - prečo to celé nesedí 43 397
  2. Radko Mačuha: To si vážne myslíte, že premiér bol postrelený a že nieje zaočkovaný? 30 540
  3. Michael Achberger: Revolučný trik na chudnutie: Ženy si ho pochvaľujú, trvá len 5 minút denne 21 323
  4. Vlado Jakubkovič: Otvorený list Generálnemu prokurátorovi 19 783
  5. Natália Milanová: Ministerstvo kultúry objednalo tanečné odevy pre žiakov od stavebnej firmy 19 251
  6. Viera Gáliková: Pelíšky - prečo tri pokusy o samovraždu 11 041
  7. Miroslav Ferkl: Magor Magor Magor 10 446
  8. Ján Šeďo: Pomoc "bezradnému MUDr. Kotlárovi", apel na s. "precedu". 8 474
  1. Věra Tepličková: Komu svieti Slnko v sieti?
  2. Radko Mačuha: To si vážne myslíte, že premiér bol postrelený a že nieje zaočkovaný?
  3. Radko Mačuha: Kotlár je génius, objavil Tučík.
  4. Marcel Rebro: Fico potvrdil účasť na májových oslavách v Moskve. Prispejme mu na letenku
  5. Věra Tepličková: Predveľkonočné pašie alebo Aký štát, také Turínské plátno
  6. Radko Mačuha: Prejav Roberta Fica v Moskve. ( fikcia)
  7. Marcel Rebro: Raketový útok v Sumoch je aktom štátneho terorizmu
  8. Radko Mačuha: Čurilla? Veď to je magor.

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu