Jarmila UHRÍKOVÁ
Ján SVRČINA
Kuchyňa reštaurácie U Švejka v Michalovciach je pre šéfkuchárku Máriu Hricikovú vlastne druhým domovom. Práve tu v dôverne známom prostredí, v ktorom život pulzuje podľa ustálených pravidiel, s ľuďmi, ktorých má rada a váži si ich, sa cíti najlepšie. Okrem pracovitosti je jej najvýraznejšou črtou skromnosť. "Nerobím nič výnimočné, iba varím a snažím sa, aby to, čo dám na tanier, ľuďom chutilo. Varenie je pre mňa čosi úplne prirodzené, také samozrejmé ako je napríklad dýchanie... hoci pôvodne som kuchárkou vôbec nechcela byť."
Pani Mária chcela pracovať na pošte. Na vybranú školu sa však nedostala, a tak išla za kuchárku. Vyučila sa v roku 1977 a odvtedy viacerými reštauráciami. Najväčší vplyv na jej profesionálny rast mal šéfkuchár v reštaurácii hotela Jalta, do ktorej nastúpila aj začínajúca Mária. Dívala sa, dychtivo vstrebávala všetko to, čo sa v škole naučiť nedá...
Tu sa prehĺbila jej láska k vareniu, pocit radosti z dobrého jedla a presvedčenie, že hosť musí dostať len to najkvalitnejšie Jedlo sa oklamať nedá. A ešte čosi sa naučila: "Šéfkuchár sám neznamená nič, iba vtedy je dobre, keď všetci ťahajú za jeden povraz, a keď všetkým na výsledku skutočne záleží."
Šéfkuchárka Mária Hriciková je však aj manželka a mama, dnes už troch dospelých detí syna Jozefa a dcér Júlie a Marušky. Vareniu sa teda nikdy nevyhla ani doma, ale nesťažuje sa, naopak, veď čo už je vzácnejšie ako spokojnosť a šťastie tých, ktorých máme najradšej. A ktoré jedlá sú jej srdcu najbližšie? "Medzi moje obľúbené patria jednoduché zemplínske recepty na také špeciality ako sú čeregy, lokše, kapustníky, kreple alebo hoci aj fučku či dziňanku. Rada sa pohrám aj s plnenými mäskami, zabíjačkovými špecialitami a cudzia mi nie je ani cukrárčina, veď som chodievala piecť aj na svadby."
Aj záľubu v regionálnych pochúťkach môže uplatniť vo svojej domovskej reštaurácii. U Švejka sa totiž stále čosi deje. Usporadúvajú tu rôzne gastronomické dni ako sú zabíjačkové hody, poľovnícke halali, dni zemplínskej kuchyne či husacie hody.
Stály jedálny lístok tejto staročeskej reštaurácie zaujme napríklad staročeskou domácou paštétou, nájdete tu aj Lúpežnícky tanier, Budějovický plátok, Šumavskú pochúťku, ale aj Švejkovu poľnú kapsu, či Sviečkovú báby korenářky. Okrem prekvapivo bohatej ponuky špecialít s originálnymi názvami tu majú ešte čosi, čo inde nenájdete. Hotové jedlá, ktoré sú na stole za desať minút. Môžete si to odstopovať, ak by tento limit v kuchyni nestihli, jedlo neúčtujú. Šéfkuchárka Mária, ale aj ostatní personál je však šikovný, a tak sa to nestáva.
Ak ste dostali chuť na niektorú zo špecialít tejto reštaurácie a nemáte práve cestu do Michaloviec, nevadí, ponúkame vám niekoľko receptov tak, ako nám ich pripravila šéfkuchárka Mária Hriciková.
Pstruh pani starostovej z Rakovnicka so zemiakovými prstami a chrumkavými mesiačikmi
4 pekné menšie pstruhy, citrón, korenie na ryby, maslo, mandľové lupienky, soľ.
Postup: Pstruhov dôkladne očistíme, pokvapkáme čerstvou citrónovou šťavou a posypeme soľou aj korením na ryby. Nesmieme zabudnúť ani na brušnú dutinu. Takto pripravených pstruhov opečieme na rozohriatom masle a z oboch strán ešte posypeme mandľovými lupienkami. Podávame so zeleninovou oblohou a so zemiakovými prstami a mesiačikmi.
Budapeštianske kurča so zemiakovými mušľami a trojuholníkovými plackami
600 g kuracích pŕs, 150 g hydinovej pečene, kečup, šampiňóny, cesnak, sterilizovaný hrášok bez nálevu, zelená čerstvá paprika, feferónky, soľ, mleté čierne korenie, olej.
Postup: Kuracie mäso nakrájame na rezne, zľahka ich naklepeme, jemne osolíme a okoreníme, potom prudko opečieme na rozohriatom oleji tak, aby sa nám mäsko na povrchu stiahlo a vnútri zostala všetka chutná šťavička. Spolu s mäskom pečieme aj hydinovú pečeň nakrájanú na menšie kúsky. Potom podlejeme vývarom a pridáme nakrájané šampiňóny, na rezance nakrájanú papriku a paradajku, hrášok bez nálevu a pretlačený cesnak. Dochutíme aj feferónkou a dusíme, kým sa šťavička nevydusí asi na tretinu. Podávame s dusenou zeleninou a zemiakovými mušľami a trojuholníkovými plackami.
Byronov plátok so zemiakovými oválkami
600 g kuracích pŕs, 4 plátky šunky, kyslá smotana, feta syr, čerstvé alebo sterilizované šampiňóny, brokolica, kukurica bez nálevu, soľ, mleté čierne korenie, provensálske korenie, vegeta, olej.
Postup: Mäsko očistíme a nakrájame na rezne, jemne ich naklepeme, osolíme, okoreníme a z jednej strany potrieme kyslou smotanou. Na potretú stranu položíme plátok šunky, syr feta, nakrájané šampiňóny, trochu kukurice, uvarenú a nakrájanú brokolicu. Kapsu uzavrieme a obalíme ju v hladkej múke. Opečieme na rozohriatom oleji z oboch strán, ešte posypeme provensálskym korením, podlejeme vývarom, dochutíme vegetou a dusíme do mäkka. Podávame so zeleninovou oblohou a zemiakovými oválkami. Môžeme doplniť aj lahodným špenátom, ktorý pripravíme na masle a zjemníme žĺtkom a šľahačkovou smotanou.
Vyprážané cibuľové krúžky s dresingom
Cibuľové krúžky v pivnom cestíčku, dresing: lyžica kyslej smotany, lyžica tatárskej omáčky, čerstvý kôpor, mletá sladká červená paprika, korenie na barbeque, mleté čierne korenie.
Postup: Cibuľové krúžky nerozmrazujeme a vložíme ich do rozpáleného oleja. Vysmažíme ich do zlatista a ihneď podávame. Dresing si pripravíme z kyslej smotany, tatárskej omáčky, ktoré premiešame a dochutíme mletou červenou paprikou, mletým čiernym korením, barbeque korením a nakoniec pridáme aj trochu čerstvého nasekaného kôpru.
Pochúťka je výborná s pivom.
Jarmila UHRÍKOVÁ
Ján SVRČINA
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.