že bolo zriadené vecné bremeno na jeden z bytov v prospech bývalej majiteľky domu, ktoré zriadil terajší majiteľ, od ktorého by som chcel dom kúpiť. Pôvodná majiteľka však v byte nebýva, pretože má svoj vlastný dom a na údržbu a opravy neprispieva. Chcel by som vedieť, čo pojem vecné bremeno znamená a aké povinnosti by z neho pre mňa vplývali, ak sa rozhodnem dom kúpiť.
Zn.: Čo je vecné bremeno?
Odpoveď: Vecné bremeno je obmedzovanie vlastníka nehnuteľnosti v prospech niekoho iného ničo vykonať, niečo strpieť alebo niečoho sa zdržať. V prípade, ktorý ste opísali, ide o osobné vecné bremeno, ktoré spočíva v práve doživotného užívania bytu aj s príslušenstvom, a to pravdepodobne bezplatne. Toto právo má jeho majiteľka vo vzťahu ku každému - súčasnému i budúcemu vlastníkovi nehnuteľnosti. Vzhľadom k tomu, že pôvodná majiteľka byt vôbec neužíva a neprispieva žiadnym dielom na údržbu nehnuteľnosti, možno usudzovať, že tu vznikol hrubý nepomer medzi vecným bremenom a výhodou oprávnenej, t. j. pôvodnej majiteľky. U tohto typu vecného bremena totiž nie je možné užívať časť nehnuteľnosti celkom bezodplatne, najmä pokiaľ ide o náklady na údržbu a opravu domu. Až nadobudnete vlastnícke právo k nehnuteľnosti, môžete sa dodatočne domáhať zrušenia vami popísaného vecného bremena s odvolaním sa na tento výrazný nepomer medzi výhodami, ktoré oprávnená má a obmedzením vašej osoby, ako nového vlastníka nehnuteľnosti. Ako ďalší dôvod pre zrušenie možno uviesť i nezvratnú skutočnosť, že oprávnená z vecného bremena neužíva po dlhšiu dobu svoj byt. Samozrejme je možné i o, že súčasný majiteľ nehnuteľnosti uzavrie na vašu žiadosť s oprávnenou písomnú dohodu o zrušení vecného bremena. K tomu by však malo dôjsť ešte pred podpísaním kúpnej zmluvy s vami.
Otázka: Po rozvode manželstva bol náš syn zverený do starostlivosti matky. Je už plnoletý, druhý rok študuje na vysokej škole. Platím na neho výživné stanovené súdom, ale on sa ku mne chová veľmi hrubo, uráža ma, tvrdí, že ma nechce vidieť, a keď zistí na displeji mobilného telefónu, že mu volám, telefón vypne. Zaslúži si taký syn, aby som mu naďalej výživné platil?
Zn.: Nevďačný syn a výživné
Odpoveď: Syn je zrejme pod vplyvom matky, ktorá svoje negatívne emócie voči vám sa snaží vštepiť aj synovi. Zákon o rodine ukladá obom rodičom prispievať deťom na ich potreby do doby, kým nie sú schopní živiť sa sami. Váš syn študuje, preto vaša vyživovacia povinnosť trvá. Pokiaľ je o jeho vzťah k vám natoľko negatívny, ako to popisujete, pokúste sa podať návrh na súd na zrušenie vašej vyživovacej povinnosti podľa ustanovenia § 96 ods. 2 zákona o rodine, ktoré stanovuje, že výživné nemožno priznať, ak by to bolo v rozpore s dobrými mravmi. To, že chovanie vášho syna voči vám je v rozpore s dobrými mravmi, však musíte v súdnom konaní preukázať. Súdne riešenie vzťahov medzi rodičmi a deťmi je však pomerne nešťastné. Treba sa k nemu uchýliť len v krajne nevyhnutnom prípade.
Autor: Pavol KISS
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.