a múdry muž ich od seba nebude odmietať.
Pätnástny august, sviatok Nanebevzatia Panny Márie, je pre bylinkárky dôležitým termínom. Z predchádzajúceho týždňa si podistým pamätáte, že august - červený mesiac, štedro vyzbrojuje rastliny i plody zrelou a mocnou šťavou. Tá je i v liečivkách a kto nestihol nazbierať v júni zázračné a všeliečivé svätojánske zelie, má teraz opravný termín. Ani bylinková Madona však nepomôže, ak zberateľ liečiviek zabudne na vďaku darkyni - láskavej matke Prírode.
Najskúsenejšie bylinkárky radia: vždy o zelený dar predom poprosiť, zbierať s citom, pokorou a vďakou v srdci. Na nálezisku vždy treba nechať nedotknutú každú tretiu rastlinku a neošklbať božiu záhradku úplne dohola, aby po nás ostala bezútešná púšť. Ako možno od zelinky čakať liečivé účinky, keď rastlinu šokujeme surovosťou?
Slávny český bylinkár, páter František Ferda, prízvukoval, že liečivky sú darom zeme a tiež, že svet bylinami začal a tak i skončí. Pri svojej jasnovidnej terapii mal na mysli pacienta ako súčasť prírody. Všetko, čo človek potrebuje - alebo čo mu škodí, má vôkol seba. Terapia spočíva na princípe prirodzených vzťahov človeka s okolím, lebo v prírode je rovnováha a platí: odkiaľ je nemoc, odtiaľ je aj liek.
Tieto poznatky potvrdzujú aj skúsenosti našich predkov,ktorí mali na každú boľačku liečivú bylinku a prízvukovali to, čo pred rokmi radieval svojim pacientom aj slávny zemplínsky bylinkár Pišta-báči z Trebišova: aby sa totiž ľudia liečili bylinkami, nazbieranými čo najbližšie k miestu svojho rodiska. Na to je letné obdobie našich návratov domov, do rodísk, ako stvorené.
Aj ďalší uznávaní fytoterapeuti majú naporúdzi mnoho dobrých rád - v čase, keď sú ceny medikamentov stále vyššie a farmaceuti nám podchvíľou zatvárajú pred nosmi lekárne, je prinajmenej v prípade menej závažných ochorení aktuálne obracať sa možno častejšie na stáročiami osvedčenú a zatiaľ vľúdne bezplatnú zelenú apatieku.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.