Škóti milujú svoju whisky, Taliani svoju grappu a Rusi obracajú do seba svoju vodku, ako keby to bola voda. Môže to byť klišé
"Pivo poráža vodku," píše časopis Itogi. Ruské pivovary sa niekoľko rokov tešia prudkému dvojcifernému rastu. Poprechádzajte sa pozdĺž moskovskej ukážkovej dopravnej tepny Tverskaja ulica a nájdete pivo všade, dokonca u mladých žien v krátkych sukniach v chladnom tieni s pollitrovými krígľami v jednej ruke. Plagáty propagujú značky s menami ako Golden Keg, Old Miller alebo Siberian Crown. Pivné záhrady v tieňoch kremeľského múru ponúkajú čerstvo načapované pivo. Za posledných päť rokov sa konzumácia piva v Rusku zdvojnásobila.
Výroba zlatistého moku rastie rýchlejšie ako ktorýkoľvek ekonomický sektor. Tento rok ruské pivovary vyrobia 63 miliónov hektolitrov - o desať percent viac ako minulý rok. Rusi, ktorí vypijú 40 litrov piva na hlavu ročne, sú na treťom mieste po Čechoch a Nemcoch. Tí stále vedú s veľkým náskokom s takmer 120 litrami. Ale Rusi ich doháňajú. Jeden prieskum verejnej mienky ukazuje, že pivo nahradzuje v Rusku vodku v úlohe najpopulárnejšieho nápoja, čomu napomáha jeho výrazne zlepšená kvalita a obrovské reklamné kampane.
Zahraničné pivovary ako sú Carlsberg, Sun Interbrew, Efes alebo Detroit Brewing pozdvihli ruské pivovary na úroveň pomocou milióndolárových investícií. Pivo je v Rusku prostredníctvom reklamy najpropagovanejším produktom zo všetkých. Jedna značka Tolstjak používa slogan Sloboda pre skutočného muža. "Počas nasledujúcich niekoľkých rokoch budeme môcť zvýšiť ročný obrat o päť percent," tvrdí Vjačeslav Mamontov, manažér Národnej asociácie pivovarov. Nemecký pivovarnícky priemysel môže iba snívať o takom raste.
Dnešné ruské pivo nemá nič spoločného s notoricky uniformovane vyrábaným produktom sovietskej éry, keď v polovici 80. rokov fľaša Šiguljovskojego stála 15 kopejok. Dokonca, keď sa čvachtalo asi polhodinu v kufri volgy, toto svetlé pivo s približne troma percentami alkoholu už nemohlo vytvoriť penu, ktorá by stála za reč. Prechod z vysokoalkoholickej vodky na pivo tiež ukazuje zmenu v ruskej spoločnosti. V ponurých sovietskych časoch, ktorej fakticky chýbala akákoľvek kultúra, sa ľudia stretávali doma, aby si vychutnali domácu kuchyňu a niekoľko kvapiek.
Dnes však ulice Moskvy a Petrohradu a ďalších miest lemujú hostince a reštaurácie. Ruské pivo sa pije všade - na uliciach v spoločnosti. Obchody a stánky ich predávajú vo fľašiach. Kupovanie v kartónoch neexistuje. Tradičná ruská náklonnosť k vysokopercentnému alkoholu má stále svoj účinok na trh s pivom, keď sa silné pivo podieľa pätinou na celkovej konzumácii. Nealkoholické pivo v Rusku - aj napriek nulovej hladine alkoholu, oficiálne vyžadovanej za volantom auta, sa podieľa iba 1,5 percenta.
Konzumenti piva, dosť zvedaví na to, aby si prečítali, čo v ruskom pive je, nájdu na etikete v zozname obsahu kukuricu alebo ryžu, pričom ďalšie zmesi obsahujúce citrón alebo cherry si získavajú pôdu na trhu.
Vystrašení konkurenciou spustili výrobcovia vodky svoju vlastnú kampaň. Tento sektor trpí z vysokého množstva pokútneho neokolkovaného alkoholu. Odhaduje sa, že podiel tohto druhu alkoholu tvorí na ruskom trhu takmer 30 percent. V samotnej Moskve len počas jedného týždňa v apríli skonfiškovali 11 700 fliaš nelegálnej pálenky.
Text k foto:
Konzumácia alkoholu je v Rusku "národným folklórom". Vidieť podobný obrázok na ulici vôbec nie je problém...
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.