umožňuje. "Vyčerpal som všetky možnosti, ako donútiť úrad napraviť omyl. O spore s ministerstvom zdravotníctva preto informujem verejnosť," povedal
ombudsman.
Dôvodom sporu medzi ombudsmanom a ministerstvom je skutočnosť, že najbližší pozostalí nemajú prístup k lekárskej dokumentácii zosnulého, a tak sa nedozvedia príčinu úmrtia ich príbuzného. "Považujem za absurdné, keď ministerstvo zdravotníctva svojím výkladom zákona bráni pozostalým vykonávať posmrtnú ochranu osobnosti zomrelého, pretože im neumožňuje, aby sa oboznámili s okolnosťami a príčinou jeho smrti a s jeho zdravotníckou dokumentáciou," povedal Motejl, ktorý riešil prípad úmrtia mladíka vo väzení v Heřmaniciach.
Vo väznici Heřmanice vlani v júni za celkom nevyjasnených okolností zomrel 24-ročný väzeň. Väzenská služba o tom informovala rodičov, ktorí žiadali o vysvetlenie okolností smrti syna. Polícia im o nejaký čas oznámila, že vec sa odkladá, pretože mladík nezomrel cudzím zavinením. Rodičia sa preto začali zaujímať o zdravotnú dokumentáciu, čo im väzenská služba neumožnila s odôvodnením, že ministerstvo zdravotníctva nezbaví zdravotníckych pracovníkov povinnej mlčanlivosti.
Rodičia mladíka sa obrátili na ombudsmana, ktorý kontaktoval vtedajšieho ministra spravodlivosti Jaroslava Bureša a zdravotníctva Bohumila Fišera. Zatiaľ čo Bureš nárok rodičov na informácie o smrti syna potvrdil, Fišer požiadavku odmietol s tým, že nie je v záujme pacienta zdravotnícku dokumentáciu poskytovať. Podľa súčasných zákonov na tieto údaje nemajú právo ani najbližší príbuzní. Dať na to súhlas môže len sám zosnulý pred smrťou, čo v prípade mladého väzňa nebolo možné.
Ministerstvo podľa Motejla svojím postupom porušuje i právo pokrvne príbuzných na ochranu svojho zdravia. "Každé lekárske vyšetrenie sa začína otázkou na rodinnú anamnézu, teda ochorenia a príčiny smrti príbuzných. Lekár tak získa cennú informáciu pre ďalšiu liečbu či prevenciu," poznamenal Motejl. Ombudsman preto odporúča vláde, aby nariadila novej ministerke zdravotníctva Marii Součkovej predložiť návrh zákona, ktorý bude rešpektovať práva pozostalých. Ďalej vláde odporúča, aby ministerstvo urýchlene - ešte pred prijatím zákona - vypracovalo výkladové stanovisko k náprave súčasného stavu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.