ako nevyhnutné zlo. Na druhej strane môže byť plot či ohrada aj estetickou záležitosťou, keď plní predovšetkým okrasnú funkciu. Takýto ozdobný plot je skôr sezónnou záležitosťou, preto je výhodnejšie ho zhotoviť rozoberateľný a prenosný. Využiť ho môžeme na optické rozčlenenie plochy určenej na odpočinok pri chate, na oddelenie záhonov so zeleninou od trávnika, prípadne na vyčlenenie miesta na sedenie pod šírym nebom alebo pod slnečníkom, čím si vytvoríme akúsi privátnu záhradnú reštauráciu pri stretnutiach s priateľmi.
Podľa potreby a veľkosti pozemku si zhotovíme stojky v tvare obráteného písmena T, ktoré nahradia stĺpiky pevného oplotenia a latkové polia pozostávajúce z dvoch vodorovných latiek, na ktoré pripevníme nahusto zvislé ozdobné latky.
Stojky zhotovíme z dvoch kusov latiek s prierezom 3 x 5 cm. Kratšia bude na zemi tvoriť základňu. Jej dĺžka záleží od výšky plota. Pomer je zhruba jedna ku dvom, takže na 60-centimetrový plot použijeme základňu 30 cm. Do tejto latky v prostriedku vydlabeme čap 3 x 3 cm, cez celú hrúbku laty. Zvislú časť stojky, teda dlhšiu latu s rovnakým prierezom upravíme v dolnej časti do dlaby. Vyrežeme z oboch strán klátik 3 cm od spodku a 1 cm od okrajov. Vznikne dlaba v tvare kocky, ktorá presne pasuje do čapu v spodnej časti (obr. 1). Obidva kusy spojíme lepidlom tak, aby širšie strany lát lícovali. Horný koniec zvislej laty upravíme ešte pred spojením do oblúka, alebo zaoblíme aspoň rohy. Najmä pri nižších plotoch nie je vhodné robiť špicaté konce, pretože by mohlo dôjsť k úrazu.
Stojky vyrobíme v dostatočnom množstve, zvislé časti môžu zostať v jednoduchej úprave, alebo ich vylepšíme ozdobami pomocou vhodných nástrojov od zaoblenia hrán až po rôzne rezbárske ozdoby a otvory vyrezané priamočiarou pílou. Záleží to od trpezlivosti a fantázie.
V podobnom tvare upravíme aj latky tvoriace segmenty oplotenia. Tie budú s menším prierezom postačí 2 x 4 cm, oproti stojkám budú asi o 5 cm kratšie. Latky pripevňujeme na vodorovné laty rovnakého prierezu dlhé 120 150 cm s rozstupmi asi 3 cm (obr. 2). Ak bude použitie prenosného plota iba na vodorovnej ploche, urobíme celé latkové pole fixné, to znamená, že spoje robíme dvomi klincami alebo závrtkami vedľa seba. V prípade členitejšieho terénu s miernym sklonom urobíme voľné spojenie tak, že v mieste spoja prevŕtame dierku s priemerom 5 mm cez obe latky, prevlečieme skrutku s metrickým závitom priemer 4 - 4,5 mm, z obidvoch strán dáme oceľové podložky a na závit po dve matky. Funkciou druhej matky je zabrániť spodnej aby sa uvoľnila. Spojenie nerobíme natesno, latkové pole sa môže takto na miernom svahu prispôsobiť do tvaru kosodĺžnika. Pre stojky však musíme v prípade potreby terén upraviť, aby boli zvislé.
Spojenie, ktoré je dosť pevné a pritom veľmi ľahko rozoberateľné nám zabezpečí skoba a očko. V železiarstvách dostaneme skoby so závitom v tvare písmena L, taktiež oceľové skrutky, majúce miesto hlavy okrúhle očko (obr. 3). Skoby naskrutkujeme do čela vodorovných latiek, očká zase do bočných strán na stojky. Očká umiestnime v takej výške, aby po zasunutí skoby boli vrcholce latiek na stojke v jednej výške s latkami tvoriacimi pole plota. V priamej línii kladieme stojky základňou kolmo na prebiehajúce pole, v rohoch ich vytočíme v 45-stupňovom uhle. Takýto plot zložíme a rozoberieme v priebehu niekoľkých minút, mimo sezóny nezaberie veľa miesta v prístrešku alebo kôlni. Na záver ho namoríme a natrieme ochranným lakom, alebo namaľujeme podľa vlastného vkusu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.