informácií, ale pre bežného zberateľa sú postačujúce.
Päťdesiatkoruna sa veľmi nelíši od bežného vydania, napriek tomu si popíšeme niektoré detaily. Lícna strana je tlačená kníhtlačou, podtlač je ružová. Strana rubu je fialová, modrá, rozmery (128 x 69) mm. Číslovač je červený šesťmiestny. Ten istý typ číslovača bol použitý na celej sérii bankoviek s nominálnou hodnotu 100 a 5 000 s dátumom 1. 9. 1943. Vodotlač je priebežná stupňovitá, je rovnomerne rozložená po celej ploche papiera. Bankovky vyrobila tlačiareň Giesecke & Devrient, Lipsko. Platidlo na snímke je doteraz známe v jedinom "dokončenom" exemplári, originál má číslo H 895328. Je to zaujímavý unikát o ktorom by mali čo najviac vedieť notafilisti. Je zaujímavé, prečo sa týchto platidiel nezachovalo viac. Na existenciu jediného exempláru druhého vydania možno uviesť viac hypotéz. Dá sa predpokladať, že ide o tlačovú skúšku. V tom prípade je zrejmé, prečo sa objavilo viac jednostranných kusov s rôznymi obmenami ako je to u tlačových skúšok obvyklé.
Ak už existujú tlačové skúšky, exempláre sú väčšinou nedokončené alebo iba jednostranné. Z desať a dvadsaťkoruny sú známe jednostranné exempláre buď averzu alebo reverzu. Aj v tomto prípade sa s takýmito bankovkami stretávame. Bankovka bola tlačená kníhtlačou, teda odlišnou technikou od prvého vydania. Teoreticky by sme mohli predpokladať, že bol vytlačený celý náklad, ktorý sa nikdy nedostal do obehu. V tom prípade by museli byť bankovky úradne zničené pod dozorom. Potom však by sa však objavilo viacero exemplárov, nie iba jeden.
V súčasnosti môžeme predpokladať, ak by uvedené bankovky existovali určite by sa dodnes o ich existencii objavili informácie v numizmatickej literatúre. Ak sa zamyslíme nad dôvodom vzniku, môžeme predpokladať viacero príčin vzniku uvedenej bankovky. S najväčšou pravdepodobnosťou išlo o objednávku druhého vydania so stokorunáčkou II. vydania. Tá bola potrebná z dôvodu zabezpečenia dostatku obeživa. Z vopred uvedených predpokladov sa dá usúdiť s vysokou pravdepodobnosťou, že už sa neobjavia vo väčšom množstve na zberateľskom trhu. Môžeme teda skonštatovať že táto bankovka je jediná a exemplár možno považovať za unikát čomu zodpovedá stupeň vzácnosti 5R.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.