je to úradný vzťah, ale takmer každý obyvateľ Maťovských Vojkoviec má v Palove, ktorý leží len necelé dva kilometre na východ, svojho blízkeho či vzdialenejšieho príbuzného.
"Máme 580 obyvateľov, ale na náš grécko-katolícky kostol prispeli pred odčlenením Podkarpatskej Rusi od Československa, aj obyvatelia Palova. Problémov však máme aj bez nich dosť," povedala nám starostka Maťovských Vojkoviec Alžbeta Čatyová.
V obci majú materskú a základnú školu s vyučovacím jazykom maďarským. Základná škola stojí od roku 1911. Najväčším problémom je, že v obidvoch školách sa vykuruje elektrinou. To príliš "lezie" do peňazí. Ročný rozpočet obce je 1,6 milióna korún a výdavky veľké. Teraz sa im naskytá šanca pomôcť si finančne a splniť niektoré zámery z programu rozvoja obce.
"Z peňazí, ktoré dostaneme ako kompenzáciu za plyn, splynofikujeme naše školy a zrekonštruujeme obecný rozhlas pre obidve časti obce," dodáva maťovskovojkovská starostka.
V obci je verejným tajomstvom, že miestny rozhlas nefunguje preto, že nejakí "dobráci" rozkradli tri kilometre dlhé vedenie a predali do ho šrotu.
V týchto dňoch v rámci verejnoprospešných prác (VPP) pracuje 12 ľudí na budovaní sociálnych zariadení v kultúrnom dome, na stavbe novej zvonice a pri úprave priestorov školy. Z 580 obyvateľov Maťovských Vojkoviec je až 130 bez práce. Sú medzi nimi aj dobrí odborníci. Mnohí z nich pracovali na prekládkovom termináli Železníc SR. Dnes na tomto významnom železničnom uzle si majitelia firiem, ktoré tam pôsobia, "privážajú" do práce svojich ľudí a "domáci" sú v ofsajde. Takto aspoň ako z núdze cnosť pomáhajú obci.
"Od júla patria školy obci a správame sa k nim ako správni gazdovia. Čistíme okolie školy a ženy pracujú na úpravách tried. Dali sme tam nové koberce, vyumývali chodby a vypleli burinu na dvore. Chceme, aby naše deti v septembri nastúpili do dôstojných priestorov," povedal nám vedúci skupiny VPP Tomáš Fedák.
S pracovnou morálkou "svojich" ľudí je spokojný. Pracovitosť už dokázali neraz. V kultúrnom dome boli dobrými pomocníkmi murárov. Okrem materiálu a odborných prác ostatnú robotu zvládli sami. "Je tragédiou pre mladých ľudí, že mnohí šikovní nemajú prácu a pritom by dokázali veľa. V tomto kúte Zemplína je šanca pracovať veľmi malá. O to viac si ceníme ich prístup k plneniu zámerov rozvoja obce," konštatuje na záver Tomáš Fedák.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.