Hlavným dôvodom bolo, že si touto cestou chceli vymáhať svoje peniaze za faktúry, ktoré nemali zaplatené od septembra minulého roku. Dlžná suma sa podľa nich pohybovala v miliónoch. Rožňavská pobočka začala postupne svoj dlh splácať.
"Situácia je stabilizovaná. Postupne splácame najstaršie záväzky. Naposledy bol uhradený mesiac február 2002, a to 75 percent, zostáva ešte 25 percent z tohto mesiaca. Ostatné istiny sú uhradené celé. Zaplatiť musíme ešte poplatky z omeškania, preto sú účty naďalej zablokované," povedala riaditeľka VšZP v Rožňave Marta Krišťáková. O odblokovaní účtov rozhodne Krajský súd v Košiciach.
Zadĺženosť núti lekárnikov k štrajku. Celoslovenský dlh za lieky totiž dosiahol 6 miliardovú sumu. Rožňavskí lekárnici taktiež pravidelne pristupujú k tomuto protestu. Občania sa však sťažujú a nerozumejú prečo sú lekárne zavreté. Zo všetkých lekární má pohotovostnú službu počas štrajku iba jedna, pred ktorou sa tvoria rady hlavne starších ľudí čakajúcich na potrebné lieky.
Zablokované účty pobočky VšZP spočiatku ohrozovali aj rožňavskú Nemocnicu s poliklinikou. Riaditeľ MUDr. Csaba Čajka vtedy pripustil, že peniaze mu uvolnili z Bratislavy, otázna však bola najbližšia budúcnosť. "Teraz sa nemôžem sťažovať. To čo máme v zmluve nám poisťovňa platí," skonštatoval súčasnosť riaditeľ nemocnice.
Svoje platby nedostávali ani neštátni lekári, ktorí uvažovali nad radikálnejšími krokmi, v prípade nesplnenia pôvodných sľubov. Samotná riaditeľka VšZP sa obávala toho, aký postoj lekári zaujmú. Došlo však k vzájomnej dohode a prvé platby lekárom odišli 6. júna. "Je to v poriadku i u neštátny lekárov. Uhradili sme máj aj preddavky, nezaplateným zostáva mesiac jún," spresnila riaditeľka VšZP M. Krišťáková.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.