Strednice. Podujatie sa na tomto mieste organizuje už druhý rok, lebo pôvodné miesto nevyhovovalo ani parkovacími možnosťami, ani samotným terénom. Teraz môžu návštevníci sediaci pred pódiom sledovať zároveň účinkujúcich i krásnu panorámu Tatier.
"Doteraz sme toto podujatie poriadali vždy v druhý augustový týždeň, ale posledné tri roky nám počasie nepraje. Napriek tejto nepriazni prichádza na festival i množstvo zahraničných návštevníkov najmä z Poľska a Nemecka," informuje nás starosta obce Ladislav Budzák. S úsmevom ďalej dodáva, že pred revolúciou volali obec Trabantovo, pretože pred každým domom stáli aspoň dva bakalitové tátoše s nemeckou poznávacou značkou. "Tento rok síce nemáme najlepšiu turistickú sezónu, avšak vidieť, že sa k nám opäť vracajú ľudia z Nemecka i z krajín bývalého Sovietskeho zväzu," dodáva starosta.
Jednodňové slávnosti sa začali o desiatej slávnostnou svätou omšou pokračujúc sprievodom účinkujúcich cez celú dedinu. O pol jednej popoludní sa začal folklórny program. Zúčastnilo sa ho päť súborov z oboch strán Tatier. Nik nemal s dorozumievaním sa ani za mak problému, pretože všetkých prítomných spájal spoločný jazyk a to goralské nárečie. Organizátori podujatia by mali dostať plus za dodanie dostatočného počtu smetných košov, ktoré na podobných podujatiach neraz chýbajú. Eliminovali tým možný neporiadok spôsobený pohármi od nápojov, ktoré si prítomní mohli kúpiť v stánkoch rýchleho občerstvenie priamo na Strednici.
Medzi hosťami boli i starostovia okolitých obcí, predstavitelia Euroregiónu Tatry, či poslanci Národnej rady Slovenskej republiky. Nechýbal medzi nimi ani Ján Cuper, ktorý pre náš denník spod dáždnika povedal: "Veľmi sa mi tu páči. Na týchto slávnostiach som síce prvý raz, ale tento kraj poznám veľmi dobre. Chodím sa tu v zime lyžovať." Takmer totožnú odpoveď sme sa dozvedeli i od prvého slovenského ombudsmana Pavla Kandráča, ktorý si v najbližšej dobe otvorí svoju regionálnu pobočku aj v Poprade.
"Tento ročník sme začali pripravovať už mesiac dopredu. Celú akciu zhodnotíme až v zajtra (dnes, pozn. redakcie), zatiaľ však všetko klape až na to počasie. To si však objednať zatiaľ nevieme," povedala nám v jednej osobe organizátorka slávností i miestna pani učiteľka Eva Bachledová. Zároveň vedie aj detský folklórny súbor Ždiaranček, ktorý svojim programom otvoril Folklórny program. "Pred vystúpením nacvičujeme aj trikrát do týždňa. Deti sú veľmi šikovné a majú o folklór veľký záujem. Bez podpory rodičov by sa však pracovať s deťmi nedalo a takýto záujem, v porovnaní s deťmi z miest, by sa dal vysvetliť aj silným dodržiavaním goralských tradícií v tomto kraji," povedala na záver pani učiteľka.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.