pripravil ich sused, ktorý bez vodičského preukazu a s technicky nespôsobilým autom jazdil v blízkosti bytovky, kde býval. Na jeho vodičské neznalosti však doplatili tri deti hrajúce sa blízkosti cesty pred drevenou kôlňou. Najstarší, 5-ročný Vladimír, utrpel vážne zranenia. Druhý z detí, 4-ročný Adam, brat Natálie vyviazol z celej tragédie, našťastie, iba z boľavou rukou a psychickou ujmou. Auto však doslova pripučilo malú Natáliu. Tá v levočskej nemocnici zomrela na pohmoždenie mozgu.
Zdrvená rodina okrem smútku však dnes živí v sebe ďalšiu emóciu, a to zlosť na to, že ich sused aj keď neúmyselne, ale predsa zabil ich dcéru a dodnes je napriek tomu na slobode. "Každý deň ho vídavam v našej bytovke. Ako sa mám cítiť? Tento muž okrem toho, že zabil moju dcéru, z miesta nehody ušiel a nikomu z detí neposkytol prvú pomoc," vysvetlila matka mŕtvej Natálie.
Rodina obete si v tomto prípade sťažuje aj na postup policajných zložiek. So svojou sťažnosťou sa dokonca obrátili aj na Najvyšší súd SR v Bratislave. "Vôbec som v tejto veci nebol vypočutý na policajnom oddelení. Vyšetrovateľ si ma zavolal k sebe domov a vypočúval ma na chodbe," uvádza v sťažnosti adresovanej Najvyššiemu súdu SR otec 3-ročnej Natálie.
Policajné zložky v Levoči, ktoré sa prípadom neúmyselného zabitia zaoberajú však svoj postup dôvodia platnou legislatívou. Podobne, aj terajší pobyt vodiča na slobode, ktorý usmrtil 3-ročné dieťa je tiež podložený zákonom. "V Amerike síce platí zákon, že páchateľ je hneď po spáchaní trestného činu vzatý do väzby, u nás však o tomto rozhoduje až súd," vysvetlil nám vyšetrovateľ mjr. Mgr. Ján Dučák z Okresného úradu vyšetrovania PZ v Levoči. Ako ďalej citoval, do väzby bezprostredne po spáchaní akéhokoľvek zločinu putuje okamžite iba páchateľ, ktorému hrozí odňatie slobody v trvaní s dolnou hranicou osem rokov. V druhom prípade pobyt za mrežami hrozí tomu, u koho je predpoklad, že svojím konaním bude mariť vyšetrovanie. "To znamená, aj keby sme súdu dali návrh na vzatie do väzby spomínaného vodiča, nebolo by nám vyhovené," dodal J. Dučák.
Vyšetrovateľ má v tomto prípade zákonnú lehotu dva mesiace na to, aby ukončil šetrenie celého prípadu. Spis potom následne postupuje súdu. Až senát teda rozhodne do akej miery je vodič, ktorý jazdil bez vodičského preukazu a s technicky nespôsobilým vozidlom vinný a na ako dlho stratí slobodu. "V spomínanom prípade ide o neúmyselné ublíženie na zdraví s následným zabitím. Podľa prvého odseku môže byť páchateľ odsúdený na jeden až dva roky. Podľa druhého odseku zase súd môže vodiča odsúdiť na stratu slobody od šiestich mesiacov do piatich rokov," citoval zákon J. Dučák.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.