už mohli všimnúť bilboardy, s výzvou na komunikáciu o ženských problémoch, či svojský televízny spot, ktorý slovenské ženy povzbudzuje k väčšej aktivite za svoje práva a presadenie sa.
"Napriek tomu, že ženy tvoria 51 percent populácie, ich účasť na rozhodovaní je minimálna. Preto sme si vzali za svoje posilniť postavenie našich žien v ekonomickej, sociálnej, kultúrnej či politickej sfére," hovorí predsedníčka hnutia Ľubomíra Slušná, ktorá sa vo štvrtok zastavila v Košiciach, kde sa otváralo na Slovensku už deviate koordinačné centrum Urobme to!
Ako sme sa dozvedeli, hnutie plánuje rozbehnúť spoluprácu s vyše šesťdesiatimi slovenskými organizáciami na miestnej úrovni. Najčastejšie spoločenské problémy žien plánujú mapovať a čiastočne riešiť formou diskusných fór, na ktorých prisľúbili účasť i politické strany. Do celej kampane sa už zapojili i mediálne známe osobnosti, jednou z nich je i herečka Zita Furková. "Radi by sme nesmelé ženy prebudili k aktivite," hovorí.
"Činnosť dokazuje životaschopnosť každej jednej z nás. Slovensko má strašne veľa kreatívnych žien, ktoré nedokážu zúročiť svoje schopnosti. Len sa treba pokúsiť naštartovať. Ako? Napríklad i ja sama som ochotná radiť a odkrojiť ostatným ženám čosi zo svojich životných skúseností. Treba sa osmeliť a začať sa spoločensky angažovať. Konkrétne, teraz idú voľby. Nebuďme generálmi až po boji. Práve teraz máme možnosť podniknúť každá svoju obrovskú akciu," vyzýva herečka.
Do hnutia sa deň čo deň hlásia i bežné ženy so svojim príbehom, tie ktoré prekonali samé seba a sú ochotné pomôcť ostatným. Ich osobný príklad, akokoľvek je malý, je rovnako dôležitý. Zmyslom tejto kooperácie je, aby ženy prestali mlčať, zvernili svoje starosti a začali pracovať na svojej lepšej budúcnosti. "Zaznamenali sme už prvé úspechy nášho apelu. Volajú nám nielen ženy, ktoré sú úspešné a prichádzajú s konkrétnou ponukou na spoluprácu, ale i ženy, ktoré sú v zlej situácii a žiadajú radu. Ozývajú sa nám i deti hľadajúce pomoc pre svoju mamu vystavenú násiliu. S iniciatívou však prichádzajú i muži, otcovia rodín," prezrádza Ľubomíra Slušná.
V programe hnutia na prvých priečkach rezonuje najmä téma ekonomiky. Z jednoduchého dôvodu.
"Ekonomicky samostatná žena je slobodná a nezávislá. Je veľmi dôležité odbúrať strach a pokúsiť sa skĺbiť pracovný úspech s rodinou. Na Slovensku podniká okolo 20 percent žien. Urobili prvý krok k svoje samostatnosti vzhľadom na fakt, že ich mzdy sú v našej spoločnosti nižžie takmer o 20 percent. Vyvíjame množstvo aktivít, ktoré smerujú k podnikateľskej aktivite najmä žien na vidieku," dodáva tretia z trojice zakladajúcich členiek, Elvíra Chadimová, okrem iného predsedníčka slovenského Top-centra podnikateliek.
"Medzi našimi členkami nájdete ženy, ktoré napriek nepriazni osudu dokázali vyrásť do nezávislosti. Jedna z nás napríklad stratila manžela, jedinú finančnú podporu, ktorú mala. Zostali jej tri deti, no napriek tomu sa zmobilizovala a prebrala podnik svojho muža, na svoje plecia. Nad hlavou jej však vysel Damoklov meč v podobe vysokého úveru. Počas tohto obdobia sa musela učiť všetko sama, nepriazeň osudu sa zúročila v smrti jedného z jej detí. Pozviechala sa však a firmu sa jej podarilo rozvinúť. Za desať rokov vyplatila i 22 miliónový úver. Dnes je z nej úspešná podnikateľka, ktorá zamestnáva 100 zamestnancov a jej firma prosperuje v štyroch európskych krajinách," hovorí E. Chadimová.
Výnimkou nie sú ani ženy týrané v domácnosti. Viete, že domáce násilie zatajuje až 70 percent žien? "Volala nám žena-matka, ktorá sa dokázala vzoprieť tyranskému manželovi a začať od nuly úplne sama s požičanými peniazmi. Dostala nápad vyrábať umelé bonsaje a napriek počiatočným pochybnostiam okolia sa nevzdala. Dnes je to úspešná semavedomá žena, ktorá pozná svoju cenu," uzatvára Ľ. Slušná.
"My, ktoré sme si svojim vývojom prešli, sme tu na to, aby sme potiahli tie ostatné, zatrpknuté, bojazlivé, pomohli im nájsť odvahu zlepšiť svoj život a prispieť tak i k dobru spoločnosti."
Hľa je jednoduchá formulka hnutia. Tak čo ženy, "urobíte to?"
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.