veriacim." Porozprával, ako dal deti tajne pokrstiť, a tón v jeho hlase naznačoval, že šlo o disidentský čin.
Vtedy Schuster zrejme prvý raz zabudol na to, kým a v akom vysokom postavení bol pred novembrom 1989. Krajský národný výbor v Košiciach organizoval pod jeho vedením každoročné ťaženie proti účastníkom levočskej púte. Národné výbory na príkaz pripravovali takzvané odpútavacie programy, tanečné a folklórne zábavy, kultúrne a športové dni. Policajti zastavovali autobusy plné pútnikov a vracali ich späť.
Generálny tajomník KSČ Milouš Jakeš pred rokom o Schusterovi povedal: „Rudolfa Schustera som poznal dobre, veď bol druhým najvyšším funkcionárom východoslovenského kraja. Často sme sa stretávali, vážil som si ho, bol to veľmi schopný človek." Pričom na paralelu Schustera ako dobrého komunistu a veriaceho v jednom Jakeš reagoval: „Vychádza z danej reality. (Smiech.) Je to ťažko pochopiteľné."
Komunistu v sebe nezaprel Schuster ani vtedy, keď chcel v roku 1999 udeliť vyznamenania ohľadom novembrových udalostí aj Petrovi Weissovi a Milanovi Čičovi. František Šebej to označil za znehodnotenie toho vyznamenania, Keltošová za nezmysel a Mikloško povedal: „Myslím si, že ak mal človek svetonázor, že mohol byť aj dobrý komunista, aj dobrý katolík, tak v tomto rozhodnutí nevidím žiadnu dezintegráciu. Je to akýsi duchovný hypermarket."
O pár mesiacov, v apríli 2000, sa prezident oficiálne stretol s predstaviteľmi KSS a stranu vyhlásil za plnohodnotný demokratický politický subjekt. Pred troma týždňami nepodpísal zákony vyrovnávajúce sa s komunistickou minulosťou. „Kráľ je nahý," skonštatoval Ján Langoš. „Prezident si asi konečne vstúpil do svedomia a v parlamentných voľbách dá svoj hlas KSS," povedal šéf komunistov Jozef Ševc.
Pražský Úrad dokumentácie a vyšetrovania zločinov komunizmu za sedem rokov existencie obvinil približne stošesťdesiat osôb, desať ich skončilo pred súdom, piati dostali podmienečný trest, štyria nepodmienečný. Zo špičiek zločineckého režimu nebol odsúdený okrem Miroslava Štěpána nik.
Na Slovensku sú v súvislosti so zločinmi komunizmu stíhaní Vasil Biľak a Alojz Lorenc. Prípad Alojza Lorenca bol ukončený podmienečným trestom na pätnásť mesiacov. Rozsudok v prípade Vasila Biľaka je v nedohľadne. Komunisti si pokojne žijú vo svojich zrekvirovaných vilách v najluxusnejších štvrtiach dvoch hlavných miest, podnikajú alebo si užívajú dôchodok. Na to, že tisícky ľudí za ich plienenia krajiny zmizli, boli mučení alebo „len" zatvorení či perzekvovaní, už pohlavári dávno zabudli.
Rudolf Schuster bol do novembra 1989 členom ÚV KSS, primátorom Košíc a predsedom východoslovenského Krajského národného výboru.
Daša MATEJČÍKOVÁ
Autor: frk
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.