viac ako 90 percent plochy zasiatej obilniny. "Techniky je všade dosť, len keby sa dalo vyjsť do polí," komentoval situáciu po upršaných dňoch riaditeľ Regionálneho odboru Ministerstva pôdohospodárstva SR v Prešove Marián Košč, ktorý vyslovil spokojnosť aj s črtajúcou sa priemernou úrodou.
Je reálny predpoklad, že tá sa za celý región bude pohybovať na úrovni nad tri tony z hektára. Zatiaľ priemerná úroda obilnín je 3,23 tony z hektára, čo oproti minulému roku je nárast o 0,8 tony z hektára. Tento optimistický predpoklad je podporený aj tým, že žatvu ešte neukončili ani poľnohospodárske podniky, ktoré majú dobré výnosy.
Poľnohospodári s tohtoročnou úrodou obilnín sú spokojní, pretože vývoj počasia v apríli a máji, kedy z 50-ročného priemeru úhrnu zrážok v prešovskom regióne spadlo len okolo 30 percent vlahy, naznačoval ešte horší rok, než ako bol známy rok 2000 s dlhotrvajúcim suchom. Nakoniec dažde prišli, ale v tom najnevhodnejšom čase, čo poznamenalo aj kvalitu potravinárskeho obilia.
"Avšak na počudovanie nie všade rovnako," poznamenal M. Košč. Napríklad v Tulčíckej doline pred dažďami bez problémov dopestovali potravinársku kvalitu obilia, ale po dažďoch už to bol problém. No roľníci v údolí Svinky dokázali zobrať pšenicu na sto percent v plnej potravinárskej kvalite.
Práve pšenica je základným artiklom medzi obilninami v prešovskom regióne. Z 16 141 hektárov osiatych obilninami v tomto regióne pšenica zaberala viac ako 60 percent plochy. Preto výška jej úrody je rozhodujúcou pre posudzovanie úspešnosti žatvy. Pozbieraná je už na 93 percent a priemerný výnos je 3,68 tony z hektára. V porovnaní s minulým rokom je to skoro o jednu tonu na hektár viac.
Suverénne najlepším pestovateľom obilnín v prešovskom regióne je Poľnohospodárske družstvo Jarovnice, ktoré podľa doterajších hlásení jediné v regióne prekročilo päťtonovú hranicu výnosu z hektára. Pri zasiatí na 650 hektároch dosiahlo priemerný výnos 5,13 tony z hektára. Nad štyri tony obilnín z hektára dosiahlo aj Poľnohospodárske družstvo Šarišan Svinia a súkromne hospodáriaci roľníci z okolia Šarišských Michalian.
"Na naše pomery sú to dobré výsledky a najmä Poľnohospodárske družstvo Jarovnice sa môže porovnávať aj s dobrými podnikmi na Podunajskej nížine," vyjadril spokojnosť riaditeľ Košč. Jarovnickí poľnohospodári sa tešia najmä úrode pšenice, ktorú s výnosom 5,72 tony z hektára dopestovali na ploche 527 hektárov. Takmer všetka je v potravinárskej kvalite. Za tú môžu dostať garantovanú cenu okolo 4 500 korún za tonu. Je to podľa poľnohospodárov solídna cena, hoci v Čechách ju vykupujú po zhruba 5 000 korún za tonu.
Oveľa horšie sa cena vyvíja u kŕmneho obilia, kde sa pohybuje na úrovni 2 800 až 3 000 korún za tonu. "Podľa našich prepočtov táto cena nepokrýva ani výrobné náklady a prvovýrobcovia sa zdráhajú ho predávať. Snažia sa ho zhodnotiť cez živočíšnu výrobu. Myslím si, že táto cesta je v tomto prípade správna."
Problém je aj s výkupom potravinárskej raže. Jej cena sa pohybuje na úrovni okolo 4 200 korún za tonu, čo by nebol až taký problém. Horšie je, že ju nemá kto vykupovať. Na slovenskom trhu nastal nadbytok a niet ju ani kam vyvážať. "Jedným z riešení v regióne je aj to, že sa otvoril liehovar v Poľnohospodárskom družstve Široké, ktoré je schopné raž vykupovať," uviedol jedno z možných východísk M. Košč.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.