neponáhľajú. Dôvodom zrejme nie sú len nevysporiadané majetkové vzťahy či listy vlastníctva k objektom a pozemkom, ale aj nízke rozpočty zariadení, s ktorými by mali starostovia hospodáriť do konca roka.
Zaujímalo nás, aká je situácia v Prešovskom kraji, kde je 1 690 základných, materských škôl a školských jedální. Oslovili sme zástupcu prednostu Krajského úradu v Prešove Milana Ambróza (na obr.). "Máme priebežné informácie a v jednotlivých okresoch je rôzna situácia. Od každého okresu sme žiadali písomné stanovisko k delimitáciám. Aj stanoviská sú rôzne, ale väčšina okresov hlási, že protokoly budú v najbližších dňoch či týždňoch odovzdané."
Aktuálna situácia je taká, že napríklad v Bardejove, kde je 206 školských zariadení, ešte nebol podpísaný ani jeden protokol. Navlas rovnaká situácia je aj v okrese Stropkov so 70 školami či v okrese Snina so 40 zariadeniami. V Prešove z 303 škôl len jedna samospráva prevzala protokol, a jedna sa našla aj v Kežmarku so 114 školami. V okrese Humenné zo 172 škôl odovzdali 4, v Levoči zo 78 už 48, v Medzilaborciach z 30 väčšiu polovicu, ale v Poprade zo 164 len 35. V Starej Ľubovni zo 102 odovzdali samosprávam 86 škôl, pričom zrejme dlhodobejší problém budú musieť kompetentní vyriešiť v jednej škole v meste Stará Ľubovňa a v obci Jarabina. Trochu iná situácia je vo Vranove nad Topľou, kde zo 182 škôl protokoly prevzalo 96 samospráv, či vo Svidníku, kde zo 102 zariadení má nového vlastníka 99.
Zdá sa, že najideálnejšia situácia je v okrese Sabinov. Tam zo 128 škôl prevzali 127, teda zatiaľ je sporné len jedno zariadenie. Niet divu. Podľa našich informácií sa tamojší okresný úrad snažil vysporiadať majetkovo-právne vzťahy v dostatočnom predstihu. Rovnako prísne dodržiavali niekoľko etáp úsporných opatrení vo výdavkoch na prevádzku, či znižovanie stavu pracovníkov, a tak ich zrejme ani rozpočet na nasledujúci polrok nezaskočil.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.