bytového problému. Zdá sa však, že realita je trochu iná. Možnosť jeho využitia pri kúpe nehnuteľnosti so sebou prináša kopu neočakávaných prekážok .
Do hry totiž vstupuje predávajúci pod dohľadom realitnej kancelárie, ktorej okrem sprostredkovania predaja a kúpy pribudla za daných okolností ďalšia úloha zladiť obchod s ohľadom na využitie hypotekárneho úveru. Prvou podmienkou je mať čo založiť, teda disponovať nehnuteľnosťou, ktorá je v osobnom vlastníctve.
Prijatím novely katastrálneho zákona, ktorý platí od začiatku roka, sa podmienky pri prevode nehnuteľností do osobného vlastníctva mali uľahčiť, no zdá sa, že činnosť katastrov sa tak skoro neurýchli. Na riešenie sklzov schválila vláda v máji účelovú dotáciu vo výške 19,1 milióna korún z privatizácie, ale katastre peniaze doteraz nedostali.
„Teoreticky nevylučujem, že vláda prijala toto uznesenie, ale Fond národného majetku ho neeviduje. Uznesenie zrejme neobsahuje potrebné náležitosti, ktoré by prezidentovi FNM nariaďovali uvoľniť prostriedky katastrom," hovorí člen výkonného výboru Fondu národného majetku Vladimír Dvořáček. V rámci zrýchlenia a stransparentnenia chodu katastrov vláda schválila aj zavedenie katastra na internet, ale ten odštartuje až 1. júla 2003. Hľadanie „iných cestičiek" na katastrálnych úradoch teda pokračuje.
Je úplne bežné, že po vklade nehnuteľnosti do katastra čakáte na list vlastníctva dva roky. Ak ho chcete mať čo najrýchlejšie v ruke, na rad prichádza úplatok. Je verejným tajomstvom, že ak potrebujete mať list vlastníctva za týždeň v ruke, zaplatíte zaň 5 až 10-tisíc korún. Dávate to dobrovoľne veď na vás tlačí predajca, realitná kancelária aj banka. Navyše, vaša predstava o vysnívanom bývaní sa už rozplynúť nemôže, ani keby ste chceli, pretože v trezore realitnej kancelárie už leží záloha, o ktorú by ste mohli prísť. Niekedy je to dvadsať, inokedy päťdesiat, ale často aj stotisíc.
Zo slepej dôvery v reklamu na výhodný hypoúver vás začne pomaly liečiť strach o vložené investície. Nedôvera voči banke, realitnej kancelárii a predajcovi stále narastá.
Záverečná bilancia však nie je celkom jednoznačná: kým na jednej strane môže byť hypoúver veľmi šikovným argumentom pre vymáhanie úplatku, stáva sa paradoxne aj zvláštnou formou preverovania kúpno-predajnej transakcie. Úver totiž nedostanete, ak všetky náležitosti s ním spojené nebudú na sto percent v poriadku. A predajca nehnuteľnosti vás nemôže obabrať.
(ea)
Autor: ela
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.