Igboanusiho v Dobšinej v okrese Rožňava. Jeho príchodu predchádzala júlová petícia miestnej organizácie Pravej Slovenskej národnej strany (PSNS) "proti výstavbe bytov pre občanov cigánskej národnosti, nakoľko hrozí prílev neprispôsobivých občanov cigánskej národnosti z okolia, dokonca aj z iných okresov a krajov". Podpísalo sa na ňu vyše 2700 ľudí z mesta i z priľahlých dedín.
Podľa C. Igboanusiho petíciou došlo k porušeniu niekoľkých medzinárodných dohôd. "Petícia je v rozpore s Ústavou SR. Tá hovorí, že každý občan má právo vybrať si miesto, kde bude bývať. Okrem toho je petícia v rozpore s Medzinárodným dohovorom o odstránení všetkých foriem rasovej diskriminácie a dohovorom proti apartheidu. Petícia bola proti uzneseniu mestského zastupiteľstva o výstavbe sociálnych bytov, ale zastupiteľstvo nič v takomto znení neschválilo. Preto ho nemohlo ani zrušiť," povedal riaditeľ Ligy aktivistov pre ľudské práva.
Mestské zastupiteľstvo začiatkom augusta na mimoriadnom zasadnutí zrušilo uznesenie z marca tohto roku o projektovej dokumentácii sociálnych bytov. Podľa C. Igboanusiho "väčšina ľudí nevedela, čo podpisovala". Primátor mesta Ján Vozár opakuje, že Dobšiná zatiaľ výstavbu bytov neschválila. Poslanci sa uzniesli na koncepcii výstavby nízkoštandardného bývania a odporučili primátorovi zaoberať sa vypracovaním projektovej dokumentácie a získaním finančných prostriedkov zo štátnych dotácií.
Problém vznikol podľa primátora v dôsledku nedostatočnej informovanosti Dobšinčanov o tom, na čom sa vlastne zastupiteľstvo uznieslo. Ľudia podpisovali petíciu proti výstavbe bytov pre miestnych Rómov napriek tomu, že primátor krátko predtým prijímal ich sťažnosti na susedov - Rómov. Na petičné hárky sa podpísali aj niektorí poslanci. "Aj ja som sa podpísal, ale súhlasil som len s druhou časťou textu na petičnom hárku. Takisto nesúhlasím s tým, aby sa do Dobšinej prisťahovávali ďalší Rómovia. Máme ich vyše 30 percent z celkového počtu obyvateľstva. Môj podpis však nebol platný, rovnako ako aj ďalších vyše tisíc. Nespĺňali zákonom dané podmienky petície," povedal primátor.
Jedného z organizátorov petície Petra Pamulu prekvapilo, že sa s ním kvôli včerajšiemu monitoringu nik neskontaktoval. Ako povedal, nikomu nezakazujú, kde má bývať, nespokojní sú len s uznesením zastupiteľstva. "Chceli sme predísť výstavbe bytov, lebo máme obavy, že v nich nebudú bývať len miestni."
Mestom sa v júli prehnala vlna emócii hlavne kvôli nedávnemu hromadnému prisťahovaniu asi 50 Rómov spod Tatier. Táto tendencia však trvá už druhý rok. Primátor dal za ten čas trvalý pobyt asi 60 Rómom, ktorý si v meste kúpili domy a preukázali sa listom vlastníctva.
Autor: ela
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.