priemyselnou školou a ktoré odmietla i verejnosť, sa stala Alena Slotová.
A. Slotová je dcérou popradského primátora Štefana Kubíka a riaditeľkou popradskej pobočky Českej poisťovne Slovensko. Fakt, že A. Slotová je nájomníčkou spomínaného čerpadla nám potvrdila osobne v telefonickom rozhovore pre náš denník a túto skutočnosť nám zdôraznil aj pracovník spoločnosti ÖMV Slovensko, ktorý si neprial byť menovaný.
Paradoxné na celej veci je, že prvý muž Popradu ešte pred niekoľkými rokmi verejne vyhlasoval, že benzínové čerpadlá sa v centre mesta budú stavať len cez jeho mŕtvolu. Toto vyhlásenie nepriamo potvrdila i bývalá hlavná architektka mesta Darina Zelinová. "V roku 1998 sme schválili územný plán mesta Poprad. V jeho záväznej časti sme deklarovali, že v intraviláne mesta nebudeme počítať s výstavbou benzínových čerpadiel a ak áno, tak iba vo vybraných lokalitách. Jednou z nich bola napríklad priestor nad križovatkou za pivovarom, kde dnes stojí čerpacia stanica spoločnosti ESSO," povedala nám bývalá hlavná mestská architektka. Okrem iného dodala, že zo strany spoločností predávajúcich pohonné hmoty bol na vedenie mesta vyvíjaný "strašný" tlak. "Pán primátor bol vtedy naklonený našej myšlienke a verejne ju podporoval. Cením si, že týmto tlakom nepodľahol. Keby sa tak stalo, mali by sme v meste najmenej sedemnásť benzínových púmp," dodala D. Zelinová.
Dnes je však situácia taká, že v meste stojí v intraviláne šesť čerpacích staníc. Podľa informácií Tatranského denníka je už vydané stavebné povolenie pre ďalšiu benzínovú pumpu. Tá by mala stáť neďaleko supermarketu Kaufland.
Proti výstavbe čerpadla protestovalo formou petície 184 občanov z obytného bloku Váh na druhej strane štátnej cesty I/18, v apríli minulého roku. Občania sa obávali, že vznikom čerpadla sa zvýši hlučnosť, prašnosť a pohyb do centra mesta. V blízkosti čerpacej stanice je i dom pre dôchodcov a množstvo škôl. Petíciu však nepodporili poslanci mestského zastupiteľstva. Mesto napriek svojím zásadám urobilo čiastkovú zmenu územného plánu.
Primátor tento krok koncom júla 2001 pre náš denník vysvetľoval takto: "Naskytla sa nám ideálna možnosť, ako dotvoriť stavebnú lokalitu a zároveň zmierniť sociálny tlak v čase kedy je (v meste, pozn. redakcie) len minimum (pracovných, pozn. redakcie) príležitostí," povedal.
Predseda petičného výboru, poslanec MsZ za Juh I Stanislav Bališ, nám v súvislosti s faktom, že nechcenú pumpu bude nakoniec prevádzkovať primátorova dcéra uviedol iba, že keďže petícia nebola MsZ akceptovaná, je mu v podstate jedno, kto sa stal nájomcom.
Ostrejšie zareagoval poslanec za centrum mesta Jozef Mozolík. "V predchádzajúcom volebnom období som bol členom mestskej rady a keď sa hovorilo o firme Shell, ktorá chcela postaviť benzínové čerpadlo na mieste, kde dnes stojí stanica spoločnosti ESSO pán primátor jasne vyhlásil, že ak bude chcieť niekto v meste stavať benzínové pumpy, tak jedine cez jeho mŕtvolu. Návrh vtedy mestská rada nepodporila. Preto som veľmi rozhorčený, keď sa dozvedám, že dcéra pána primátora sa stala nájomníčkou pumpy. Je to nehorázne ignorovanie vôle občanov mesta a myslím si, že v tomto prípade ide o podozrenie, že sa v meste nepresadzuje záujem občanov, ale úzkej skupiny ľudí," rozhorčene konštatoval poslanec. Na otázku, či môže menovať niektoré osoby zo spomínanej skupiny nám však odmietol odpovedať. "Myslím si, že čitatelia a obyvatelia mesta tušia o koho ide," dodal J. Mozolík.
Priestor na vyjadrenie sme chceli dať aj Š. Kubíkovi. Ako sme sa však na sekretariáte dozvedeli, je služobne v Rakúsku. Pokúšali sme sa mu dovolať aj na jeho služobný mobilný telefón, ale celé včerajšie popoludnie sa nám ozýval iba odkazovač.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.