potvrdil Michal Jozefi, jeden z majiteľov spoločnosti JM Autodoprava s. r. o. Trebišov, firmy, ktorá vyhrala tender na privatizáciu michalovskej SAD-ky.
"Je za nami silný zahraničný investor, ktorý poskytne kapitál," tvrdí M. Jozefi, ktorý zatiaľ nechcel prezradiť meno firmy, ktorá sa v Zemplíne rozhodla investovať desiatky miliónov korún. Verejnosť i viac ako 600 zamestnancov podniku by sa ho mali dozvedieť v závere augusta, kedy zástupcovia firmy JM Autodoprava podpíšu s Fondom národného majetku SR kúpno-predajnú zmluvu. Podľa našich informácií by malo ísť o firmu z krajiny, susediacej so Slovenskom, ktorá sa zaoberá financovaním podobných projektov.
Nášmu denníku sa podarilo zistiť aj viacero ďalších zaujímavých okolností, ktoré súvisia s predajom minoritného, 49-percentného balíka akcií v SAD Michalovce. Súťažné ponuky na Ministerstvo pre správu a privatizáciu národného majetku SR podali len dve spoločnosti aj napriek tomu, že ministerstvo evidovalo záujem takmer dvadsiatky subjektov zo Slovenska i zahraničia. Bojovať o michalovskú SAD-ku sa rozhodla Zemplínska autobusová doprava, s. r. o. Michalovce a spomínaná JM Autodoprava Trebišov. Prvú z nich založili súčasní manažéri podniku na čele so terajším riaditeľom SAD Pavlom Hodym, konateľom druhej z nich je vedúci servisného strediska v trebišovskom závode SAD Michal Jozefi. Hoci v oboch prípadoch išlo o firmy, za ktorými stáli ľudia, pracujúci priamo v podniku, cenové ponuky boli diametrálne odlišné. Kým Zemplínska autobusová doprava ponúkla za 49 percent akcií 20 miliónov, JM Autodoprava položila na stôl 67 miliónov 670 tisíc korún. Komisia MSPNM SR preto za nadobúdateľa akcií odporučila JM - Autodopravu. V stanovisku komisie sa konštatuje: "Spoločnosť predložila ponuku, ktorá viac ako trojnásobne prevyšuje ponuku Zemplínska autobusová doprava. Podnikateľský zámer je akceptovateľný a vyjadruje možnosti rozvoja privatizovanej spoločnosti." Odporúčanie komisie následne odklepla aj vláda.
Firma JM - Autodoprava, ktorá by mala sprivatizovať 49 percent podniku SAD Michalovce so základným imaním takmer 128 miliónov korún, mala za prvý polrok 2002 obrat v celkovej výške 3,52 milióna korún. Aj napriek tomu, že v obchodnom registri má v predmete činnosti uvedenú napríklad aj výrobu spodného prádla, či krmív, podľa M. Jozefiho reálne prevádzkuje len cestnú nákladnú dopravu. "Máme 4 nákladné autá a jeden bager. To je jediná činnosť našej firmy," hovorí M. Jozefi. Na našu otázku, prečo do predmetu činnosti pribudla nepravidelná autobusová doprava až začiatkom júla 2002, teda len pár dní pred rozhodovaním komisie povedal: "Bolo to vyslovene kvôli privatizácii."
Konateľ Zemplínskej autobusovej dopravy Pavol Hody na margo relatívne nízkej ceny, ktorú za podnik ponúkli, pre náš denník uviedol: "Naša ponuka vychádzala z poznania reality. Neponúkali sme len peniaze, chceli sme stavať aj na know-how a ponúkali sme personálny potenciál." Zdá sa však, že dni súčasného top manažmentu sú s najväčšou pravdepodobnosťou zrátané. Podľa nového majiteľa je totiž "viac ako pravdepodobné, že k určitým personálnym zmenám dôjde." V kuloároch sa už aj hovorí o tom, že nástupcom Pavla Hodyho na stoličke riaditeľa SAD Michalovce by mal byť bývalý technicko-investičný námestník podniku a súčasný okresný šéf SDĽ v Trebišove Jozef Torba. "Podieľal som sa na spracovaní privatizačného projektu a s podnikom spájam svoju budúcnosť," povedal nám J. Torba. Na otázku či nemohla mať jeho politická príslušnosť vplyv na rozhodovanie komisie odvetil: "Nech špekuluje každý ako chce, politika v tomto smere určite nezohrala takú úlohu, ako si niekto myslí."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.