usporiadania aj z výdatností vodných zdrojov a množstva. Už v prvej fáze transformácie sa však objavili veľké nedostatky a tie viedli navrhovateľa, Ministerstvo pôdohospodárstva SR (MP SR), k prehodnoteniu postupu a najmä ďalšej stratégie.
Proti 14 obecným spoločnostiam sa ozvala samospráva prostredníctvom ZMOS-u a navrhla, aby na území Slovenska bolo 8 obecných vodárenských spoločnosti. V prípravnom konaní prišlo na adresu zriaďovateľa celkom 29 rôznych návrhov, odlišných od pôvodnej koncepcie.
Nakoniec navrhovateľ projektu transformácie, MP SR, prijal definitívnu verziu. Podľa nej vznikne na Slovensku 6 obecných vodárenských spoločností.
Jednou z územne najväčších bude "košická", so 16 okresmi - Sabinov, Bardejov, Svidník, Stropkov, Prešov, Medzilaborce, Vranov nad Topľou, Humenné, Snina, Michalovce, Sobrance, Trebišov, Košice, Košice okolie, Rožňava a Revúca.
"Všetky podklady sme dali na MP SR 31. novembra 2001. Najviac problémov nám robilo územno právne vyrovnanie. Teraz čakáme na schválenie návrhu. Každé oddialenie rezultátu škodí tak obciam ako aj budúcej spoločnosti," potvrdil nám vedúci právneho odboru Východoslovenských vodární a kanalizácií, š. p., PR Košice JUDr. Vladimír Varga.
"Privatizačné projekty sú na Ministerstve pre správu a privatizáciu národného majetku," povedal nám generálny riaditeľ vodohospodárskej sekcie MP SR Dušan Palko.
Prieťahy v procese transformácie vody nie sú namieste, pretože sa od nich odvíja aj ďalšia stratégia v príprave rozvojových programov za spolufinancovania nástroja Európskej únie ISPA.
"Rozvojové projektov budú predkladať regionálne vodárenské spoločnosti, nie samosprávy, ako doteraz. Nie je však jasné, kto bude príjemcom financií z fondu ISPA, čo môže ohroziť aj projekt pitnej vody a odkanalizovania 54 obcí juhovýchodného Zemplína. Čakáme, ako náš projekt dopadne v Bruseli. Nechceme, aby spadol niekomu hotový do náručia," hovorí starosta Zemplínskej Širokej Ján Timko.
Prednosta michalovského Okresného úradu bol pri vzniku projektu Zemplínčanov od prvých okamihov.
" Som za to, aby zemplínsky projekt dotiahla do konca spoločnosť, ktorej akcionármi sú obce a mestá Zemplína. Vznikol len vďaka ich úsiliu. Nebolo by korektné, aby tú povestnú čerešňu z koláča zjedol niekto iný, v našom prípade nová vodárenská spoločnosť," povedal nám na okraj diania v oblasti transformácie vodárenských spoločnosti michalovský prednosta Vladimír Jakub.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.