vodnú nádrž Ružín. Hygienici však aj tento rok upozorňujú, že voda v tejto nádrži nie je na kúpanie vhodná.
Podľa výsledkov rozborov z odobratých vzoriek v hornádskom a hnileckom ramene totiž nevyhovuje hygienickým požiadavkám rekreačných vôd. Na hranici dovolených noriem sa čistota vody pohybuje len v lokalite určenej na vodné lyžovanie. "Ani tam by sa však rekreanti vo vlastnom záujme nemali kúpať, bezpečne ju môžu využívať len športovci," informoval vedúci oddelenia hygieny a životného prostredia v Spišskej Novej Vsi Mgr. Július Ritter. Za najvhodnejšiu pre plavcov považujú hygienici časť v okolí Bujanovského tunela, kde sa nachádza chatová oblasť.
Dôvodom znečistenia nádrže sú podľa hlavného hygienika predovšetkým prívalové vody. "Kúpanie je v nádrži zakázané hlavne kvôli bakteriologickému znečisteniu vody. Na hladine sa často vyskytujú tiež plávajúce nečistoty, akými sú konáre stromov, kúsky polystyrénu, či plastové fľaše. Plavci môžu natrafiť aj na uhynuté zvieratá. Tento odpad sa hromadí hlavne v zátokách, kde sa zachytáva na rôznych rastlinách alebo koreňoch stromov."
Napriek upozorneniam však varovania odborníkov plavci neakceptujú. "Obciam, v ktorých katastri sa Ružín nachádza sme už vydali rozhodnutia. Ide o Margecany a Jaklovce a ich starostovia sú povinní písomným upozornením varovať turistov, že voda nie je vhodná na kúpanie. Tí však väčšinu výstražných značiek zlikvidujú. V týchto dňoch sme zaregistrovali len jednu tabuľu v oblasti, kde sa praktizuje vodné lyžovanie," povedal o nezodpovedných rekreantoch J. Ritter.
Podľa vyjadrenia starostu z Jakloviec Mariána Burkuša sa však obec o výstražné tabule postarala. "Označenia sme tam dali, návštevníci ich však museli zničiť. Budeme ich musieť znova nahradiť." Takýmto správaním však nedisciplinovaní rekreanti ohrozujú nielen seba, ale aj ostatných návštevníkov, ktorým môže kúpanie v závadnej vode spôsobiť zdravotné komplikácie. "Nemusia sa obávať ani tak kožných ochorení, skôr im hrozí nebezpečenstvo zažívacích ťažkostí. Mikrobiológia vody je totiž vo veľmi zlom stave, minulého roku sme v dvoch vzorkách identifikovali dokonca salmonelu. Hoci túto sezónu sa nám to v prvom odbere nezopakovalo, je zbytočné vedome riskovať žalúdočné ochorenia," varoval pred následkami nedovoleného kúpania hygienik.
Zároveň dodal, že spomínané znečistenie je okrem výdatných zrážok spôsobené aj zvýšenými hodnotami dusičnanov a dusitanov. "Tento stav je výsledkom vypúšťania splaškových vôd priamo do vodných tokov bez prečistenia," informoval J. Ritter. Podľa jeho slov sa doteraz na kvalite vody v rieke Hornád výraznejšie neprejavila ani existencia čistiarne odpadových vôd v Krompachoch, ktorá je v prevádzke už vyše roka. Jej činnosť je marená hlavne okolitými obcami, ktoré takýmto spôsobom vodu znehodnocujú.
Autor: Silvia Širillová
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.