Európe patria k najvyšším. Vyplýva to z výsledkov prieskumu, ktorý v júni na vzorke 1334 respondentov uskutočnila agentúra Markant.
Predseda občianskeho združenia Stop fajčeniu Blažej Slabý vie, že vývoj je zlý, istú útechu vidí v tom, že medzi mladými "ide najmä o občasných fajčiarov". Podľa prieskumu je ich 27 percent. Stúpa počet fajčiacich dievčat. Fajčí asi tretina žien a polovica mužov, najviac v strednom veku od 30 do 50 rokov.
Počet pravidelných fajčiarov však klesá, tvrdí Slabý: "Za posledných päť rokov klesol o dve-tri percentá." Zásluhu na tom má podľa neho zvyšovanie cien cigariet a osveta v médiách. "Predsa len sa o tejto téme viac píše. Ľudia si uvedomujú, že fajčenie je škodlivé," hovorí.
Prieskum tiež odhalil isté sociálne a vzdelanostné rozdiely medzi fajčiarmi. Po cigaretách siaha až 53 percent nezamestnaných, čo je viac ako zistený priemer za celú populáciu. Svedčí to o tom, že frustrovaní ľudia sa častejšie uchyľujú k zlým zdravotným návykom. Najviac nefajčiarov je zas medzi vysokoškolsky vzdelanými ľuďmi - 70 percent.
Rozdiely sú aj medzi mestom a vidiekom. Pravidelne fajčí 30 percent Bratislavčanov a až 41 percent Košičanov. Naopak najmenej pravidelných fajčiarov žije v menších obciach. Podľa Slabého je to aj preto, lebo "byť fajčiarom na dedine nie je až také jednoduché". Najmä mladí fajčiari sú podľa neho okolím kritizovaní.
(joč, sita)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.