Korzár logo Korzár

Z reštitučného fondu odliali 150 miliónov, drobní akcionári protestujú

Bratislava - Ľudia, ktorým zobrali majetky komunisti, prichádzajú o svoj majetok po druhý raz. Dvom tisíckam reštituentov, ktorí dostali od štátu po

revolúcii akcie Reštitučného investičného fondu, dnes peniaze z jeho účtov miznú a ich akcie strácajú na hodnote. Drobní akcionári fondu otvorene hovoria o tunelovaní.

Vo štvrtok odtieklo z reštitučného fondu 150 miliónov. Fond totiž kúpil od dvoch svojich akcionárov - Istrokapitálu a Penta Group - vysoko nadhodnotené akcie Slovenskej plavby a prístavov. Tieto firmy, ktoré majú výrazný vplyv na vedenie fondu, na transakcii zarobili 120 miliónov korún, odlev peňazí z účtu zasa znehodnotil akcie obyčajných reštituentov, ktorí sú malými akcionármi.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

„Nejde o tunel. Urobili sme si analýzu Slovenskej plavby a prístavov a myslíme si, že nové vedenie podniku zhodnotí cenu týchto akcií. Na obchode chceme zarobiť," bráni sa Erik Osuský, ktorý kedysi pracoval pre J&T a dnes riadi reštitučný fond. Konzorcium J&T, Istrokapitálu a Penty fond ovláda a ľudia z týchto firiem obsadili vrcholné manažérske pozície.

Postup odčerpávania peňazí z reštitučného fondu je jednoduchý. Penta Group nakúpila od štátu akcie prístavov v prepočte po 160 korún na jednu akciu a prostredníctvom Istrokapitálu ich predala reštitučnému fondu po 842 korún. Na jednej akcii tak finanční žraloci zarobili päťnásobne.

„O transakcii rozhodlo predstavenstvo fondu," tvrdí Osuský. Mená väčšiny členov predstavenstva sú alebo v minulosti boli spájané s niektorou firmou z konzorcia Istrokapitál, J&T a Penta Group. Reštitučný fond nákupom akcií prístavov dosiahol zákonom povolený limit desiatich percent a viac akcií už jeho manažéri nakúpiť nemohli.

SkryťVypnúť reklamu

"Je pravda, že sme tieto akcie kúpili po 842 korún. Zároveň so zmluvou sme však podpísali aj zmluvu o spätnom odkúpení najneskôr do 9. októbra. Dohodnutá cena je 863 korún za akciu," povedal predseda predstavenstva reštitučného fondu Erik Osuský. Ešte v piatok napoludnie, keď sa o podozrivú transakciu začali zaujímať novinári, však o akejkoľvek možnosti spätného odkúpenia mlčal.

Nik z reštitučného fondu nevedel povedať, z koho iniciatívy obchod vznikol. Po rozpačitých vyjadreniach nakoniec šéf správcu reštitučného fondu J&T Asset Management Boris Procík vyhlásil, že s Istrokapitálom "komunikujeme denne". Procík je presvedčený, že Istrokapitál takto požičané peniaze vráti. "Zďaleka nie je naším záujmom znižovať hodnotu akcií."

SkryťVypnúť reklamu

Je takisto presvedčený, že reštitučný fond nemal legislatívnu prekážku uzatvárať termínovaný kontrakt o budúcom predaji akcií prístavov. Nám však dva rôzne zdroje potvrdili existenciu usmernenia Úradu pre finančný trh, podľa ktorého nemôže reštitučný fond, rovnako ako otvorené podielové fondy, uzatvárať termínované obchody. Včera nikto na úrade nevedel platnosť takého usmernenia oficiálne potvrdiť, ani sa k nemu vyjadriť, no jeho existenciu nepopreli.

Podľa našich informácií transakcia s akciami prístavov nebola jediná. Podobným spôsobom mali byť v uplynulých dňoch odčerpávané z fondu aj ďalšie peniaze cez drahý nákup akcií aspoň štyroch firiem z Českej republiky.

Jeden z malých akcionárov fondu v piatok podal podnet na Úrad pre finančný trh, aby prešetril, či nedošlo k porušeniu zákona o kolektívnom investovaní. V liste drobný podielnik fondu vyslovuje podozrenie, že „tento obchod bol pre reštitučný fond nevýhodný, nebol vykonaný s odbornou starostlivosťou a slúžil na prevod finančných prostriedkov označovaný pojmom tunel".

Transakciu odvčera prešetruje Úrad pre finančný trh. "Vyžiadali sme si dokumenty od každej zo zúčastnených strán," potvrdila Júlia Šteflíková z úradu.

Reštitučný investičný fond bol kedysi zriadený na odškodnenie tých ľudí, ktorým komunisti zoštátnili majetky a po revolúcii im ich štát nemohol z rôznych dôvodov vrátiť. Namiesto majetkov dostali reštituenti od štátu podiely vo fonde, ktorý vlastnil po tri percentá akcií vo väčšine slovenských firiem. V posledných rokoch sa stal reštitučný fond zdrojom príjmov pre rôzne záujmové skupiny, no reštituenti žiadnu náhradu za svoje zhabané majetky ešte nevideli.

Tomáš VELECKÝ

Autor: Silvia Širillová

Najčítanejšie na Korzár

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  4. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  5. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  6. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  7. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 229
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 259
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 12 080
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 7 126
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 791
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 5 240
  7. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 544
  8. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 4 515
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu