katastra po zákonnej lehote znížil za posledné 3 mesiace zhruba o 10 900. Ich celkový počet tak v súčasnosti dosahuje necelých 22 400.
V zmysle vládneho uznesenia z marca tohto roka by sa mali do konca septembra vyrovnať všetky sklzy na katastrálnych úradoch s výnimkou 7 najviac zaostávajúcich (Bratislava I-IV, Trenčín, Dolný Kubín a Prešov), kde by k tomu malo dôjsť do 31. marca 2003.
Pri optimálnych podmienkach by sa však podľa mediálnej poradkyne antikorupčnej jednotky Miriam Fiťmovej mal zostávajúci počet sklzov vybaviť zhruba v horizonte 6 mesiacov. V máji tohto roka vládny kabinet schválil na zlepšenie činnosti katastrálnych úradov aj ďalších 27 miliónov Sk. Tento balík pôjde na realizáciu projektu zavedenia registra katastra na internet.
Hlavným cieľom je pritom odbremenenie katastra nehnuteľností od značného počtu činností (najmä čo sa týka poskytovania informácií), zvýšenie transparentnosti a eliminácia možnej korupcie. Realizáciou projektu sa umožní aj čerpanie podporných prostriedkov v rámci programu PHARE.
Kataster nehnuteľností je podľa platnej legislatívy povinný o zmene vlastníctva rozhodnúť do 1 mesiaca, k 1. júlu tohto roka však bolo v 33 okresoch potrebné na rozhodnutie čakať 2 až 5 mesiacov. V 5 okresoch to bolo 5 až 9 mesiacov, v ďalších 5 prekračovala lehota 10 mesiacov a v niektorých prípadoch (napríklad Bratislava II) sú najstaršie podania datované aj spred 2 rokov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.