podporu Európskeho zákonníka sociálneho zabezpečenia. Medzi nimi aj košický krajský šéf ľavičiarov Ľubomír Andrassy (na snímke). Náš denník mu položil niekoľko otázok.
Zdá sa, že všetky politické strany krátko pred voľbami zrazu zistili, že na Slovensku a najmä v jeho východnej časti, je mimoriadne vysoká nezamestnanosť. Každý, vrátane SDĽ, akoby objavil Ameriku a rad za radom predkladá zázračné projekty, ako problém nezamestnanosti vyriešiť. Čo ste robili štyri roky vo vláde?
- Riešenia na rozuzlenie nepríjemného gordického uzla tu boli a sú, no z hľadiska vysokej miery nezamestnanosti, ktorá sa v Zemplíne pohybuje okolo 30 percent, ich nemožno urobiť zo dňa na deň, či z roka na rok. Ak by nebolo iniciatív SDĽ, tak si na východnom Slovensku nenájde zamestnanie viac ako 30 tisíc ľudí v rámci verejnoprospešných prác.
Toto tvrdenie ale kríva na obe nohy, pretože väčšina z nich je naspäť v evidencii.
- Súhlasím s vami a naozaj si to uvedomujeme, že sme zatiaľ nenašli mechanizmus, ako nájsť týmto ľuďom trvalé zamestnanie. Aj vďaka mojim poslaneckým iniciatívam existuje ďalší nástroj, absolventská stáž, či projekt zamestnávania mladých ľudí, ktorý bol jedným z najúspešnejších na Slovensku.
Opäť s vami musím nesúhlasiť, pretože absolventská prax je zatiaľ veľkým sklamaním a neprináša taký efekt, ako sa od nej očakávalo.
- Absolventská prax má podľa mňa jediný hendikep. Súvisí s tým, že nemôže existovať súbeh sociálnych dávok a prax je pre mladých ľudí z finančného pohľadu nemotivujúca. Je pripravená novela zákona o sociálnom zabezpečení tak, aby každý, kto sa zapojí do absolventskej praxe automaticky poberal plné sociálne dávky, čo by bolo z finančného hľadiska oveľa zaujímavejšie.
Hodnotenia práce súčasnej vlády v otázke zamestnanosti sú väčšinou negatívne. Je SDĽ zo sebou spokojná?
- Ak by nebolo SDĽ, všetky projekty, o ktorých som hovoril, by neexistovali. Z pohľadu toho, čo sme mohli vykonať, sa naše pôsobenie dá hodnotiť známkou dobrý.
Preferencie SDĽ sú stále nízke, no tvrdíte, že vás nevzrušujú a všímate si to, koľko percent ľudí je zatiaľ nerozhodnutých, koho voliť. Mladí ľavičiari majú presvedčiť občanov, aby voliť išli. Zdá sa ale, že v nedeľu vyprovokovali v Trebišove konflikt, ktorý takmer skončil bitkou.
- Naši mladí len nalepili jednu malú nálepku na cyklobilboard s Robertom Ficom. Nikto im nepovedal, že ich tam nemajú lepiť. Ľudia zo Smeru im začali vulgárne nadávať. Incident v Trebišove však opäť komentoval niekto, kto tam nebol a nevidel, čo sa tam dialo. Mám na mysli Roberta Fica a Moniku Beňovú.
Vy ste však pri incidente tiež neboli, no aj napriek tomu z vašich úst zaznel podrobný opis a komentár celej udalosti. Nie je to úplne to isté?
- Ja som len prezentoval svoj názor na incident. Bol som v tom čase v Bratislave a len som potvrdil to, čo mi povedali naši aktivisti.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.