konkurz na majetok úpadcu, teda Želby, a. s. V tom čase už boli uzatvorené nájomné vzťahy týkajúce sa odštepných závodov - v Švábovciach a Rudňanoch, o ktorých rozhodlo predchádzajúce vedenie. Ide o zmluvy medzi spoločnosťami s ručením obmedzeným Tepreal, Sabar a Želbou. Avšak podmienky, spôsob nájmu, rozsah predmetu nájmu a ekonomické vzťahy neboli so mnou, ako predbežným správcom, nikdy prerokované. Vzhľadom na uvedenú skutočnosť som nikdy neudelila na ich uzatvorenie súhlas. Aj toto bol jeden z vážnych dôvodov, ktoré zohľadnil súd pri vyhlasovaní o konkurznom konaní voči Želbe. Akékoľvek nakladanie s majetkom v štádiu predbežnej konkurznej správy bez súhlasu správcu je totiž neplatné," bráni sa správkyňa konkurznej podstaty Želby a. s. JUDr. Zuzana Kollárová voči medializovaným tvrdeniam bývalého vedenia podniku, že vyhlásenie konkurzu malo špekulatívny podtón. Takisto odmieta akékoľvek podozrenia, že za prenájmom odštepných závodov v Rudňanoch a Švábovciach stoja záujmové skupiny, pôsobiace okolo jej osoby. "Áno, potvrdzujem existenciu záujmových skupín, no rozhodne nie vo vzťahu ku mne, ale samotným členom predstavenstva Želby," uvádza JUDr. Z. Kollárová. Na svoju obhajobu argumentuje výpisom z Obchodného registra Slovenskej republiky, ktorý hovorí o rovnakých menách, figurujúcich v predstavenstve Želby, a. s. a eseročky Sabar.
"Takto stanovený spôsob nájmu a realizácia myšlienky nájmu voči tretím osobám spôsobila negatívny výsledok na strane Želby," cituje správkyňa konkurznej podstaty záporné hodnotenie uzatvorených nájomných zmlúv, zverejnené v auditorských správach, ktoré sú súčasťou súdneho spisu Želby, a. s. Uzatvorením nových, ktorých prioritou sú iné ekonomické pravidlá, zeliminovala doterajší negatívny dopad na hospodárenie. "Dôvodom, prečo som celkom nezrušila obchodný vzťah bol fakt, že obchodní partneri už spoznali v priebehu štvrťroka nové podnikateľské subjekty a pretrhnutie ďalšej spolupráce by znamenalo prerušenie výroby a následná obrovskú nezamestnanosť," vysvetľuje dôvody svojho počínania JUDr. Z. Kollárová.
Zároveň vyvracia dohady o zvyšovaní nezamestnanosti a zastavenia chodu výroby vďaka vyhláseniu konkurzného stavu. "Konkurz nemusí vždy znamenať likvidáciu podniku. Naopak, v určitých prípadoch ho ozdraví," dokladuje svoje hospodárenie správkyňa konkurznej podstaty dosiahnutím kladného hospodárskeho výsledku. Ten hovorí o niekoľkomiliónovom zisku v prospech podniku. Podľa jej slov deficit finančných prostriedkov v čase, keď nastúpila na svoju terajšiu pozíciu, predstavoval týždennú stratu deviatich miliónov. "Celkové pasíva Želby dosahujú viac, než 864 miliónov korún, čo bolo ďalším dôvodom na vyhlásenie konkurzu," vyčísľuje stratu Želby JUDr. Z. Kollárová a dodáva, že vlastné imanie podniku v súčasnosti dosahuje mínus päťdesiatštyrimiliónov korún.
Zníženie počtu pracovníkov v odštepných závodoch zatiaľ nehrozí, o rozviazaní pracovného pomeru doteraz rozhodla len v prípade vrcholového manažmentu podniku. "Nie som zaťažená takým rozsahom prác, žeby som bola nútená zamestnávať doterajšie vedenie. Druhým dôvodom rozviazania pracovného pomeru k 30. augustu tohto roku sú práve spomínané kroky, ktoré uskutočnilo v čase predbežnej konkurznej správy bez môjho vedomia," konštatuje svoje rozhodnutie správkyňa konkurznej podstaty.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.