stránkových dní vybavujú ešte vždy stovky žiadateľov o vyhotovenie pasu. V týchto dňoch navyše stúpa počet takzvaných "rýchloviek", teda žiadostí o vydanie pasu do troch dní alebo za 24 hodín. Neraz ich je vyše sto, rekordom bol počet 190 v priebehu jediného dňa.
"Aby sme to všetko stihli, pracujú naši pracovníci v týchto dňoch aj vo svojom voľnom čase, pretože na nadčasy nie sú peniaze. Sme jediným miestom v Košiciach, kde vybavujú pasy, vydávame ich aj pre okres Košice-okolie. Vo výnimočných prípadoch i ‚cezpoľným', ktorí to nutne potrebujú. Ide o ľudí, ktorých napríklad vrátili z letiska pre neplatnosť pasu alebo jeho poškodenie," rozhovoril sa pri našom včerajšom stretnutí vedúci oddelenia cudzineckej a pasovej služby Odboru hraničnej a cudzineckej polície PZ v Košiciach mjr. Michal Dubás.
Ako konštatoval, ľudia sú nepoučiteľní a zväčša si nechávajú vyhotovenie nového pasu na poslednú chvíľu. Nájdu sa i takí, ktorí si nevšimnú, že im vypršala platnosť cestovného dokladu, alebo že ich ratolesti, ktoré v ňom majú zapísané, už dovŕšili pätnásť rokov a potrebujú vlastný pas. Stáva sa i to, že majú pas poškodený a pokiaľ je narušená jeho celistvosť, cez hranice ich rozhodne nepustia.
Základný poplatok za vyhotovenie cestovného pasu predstavuje šesťsto korún. Pri vybavení do troch dní sa platí dvojnásobok tejto sumy a do dvadsaťštyri hodín až štvornásobok. Rovnako draho to vyjde žiadateľa pri prvej strate pasu. Pri druhej už platí osemnásobok základnej sadzby a pri ďalších stratách desaťnásobok. V prípade krádeže zaplatíte za vydanie nového pasu šesťsto korún, ale len v prípade, že vám napríklad vykradli byt. Pokiaľ vám potiahli doklad z vrecka, alebo spolu s oblečením, musíte zaplatiť aj pokutu. Občan je totiž podľa zákona povinný chrániť svoje osobné doklady pred stratou a poškodením.
Ani platný pas vám ale nemusí zaručiť, že vás do vyhliadnutej krajiny aj vpustia. Každý štát má stanovenú istú lehotu, počas ktorej musí byť váš cestovný doklad platný po opustení krajiny. V Európskych štátoch sú to spravidla tri mesiace, ale vo Veľkej Británii, rovnako ako napríklad i USA, až pol roka. O týchto záležitostiach je podľa slov mjr. Dubása vhodné informovať sa na konzulárnom odbore ministerstva zahraničných vecí, alebo v cestovnej kancelárii, kde ste si zájazd zakúpili. Predídete tak prípadným nepríjemnostiam.
Ak sa v týchto dňoch chystáte za hranice všedných dní, skontrolujte predovšetkým, či máte platný pas. Plavky a uterák sa dajú kúpiť prakticky kdekoľvek, ale bez cestovného dokladu sa ďaleko neostanete. Ako nám síce prezradil Michal Dubás, v prípade núdze sú ochotní vyjsť v ústrety žiadateľom aj mimo stránkových hodín - minulý týždeň napríklad bleskovo vystavili pas Popradčanom, ktorí mali namierené do Tuniska a až v Košiciach na letisku zistili, že nemajú doklady v poriadku - ale spoliehať sa na to, že sa stane v hodine dvanástej zázrak, neradno. Nie vždy na vás musí počkať lietadlo tak, ako v spomínanom prípade.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.