malichernosť. O Slovensku nevraviac - tu sme si svoju storočnú vodu vypili kedysi v päťdesiatomštvrtom. Takže máme fór 50 rokov... A k dobru ešte Gabčíkovo, o ktorom jeho architekt Binder vyhlásil, že ustojí aj "desaťtisícročnú vodu". Devín i Bratislava by sa teda mohli vylízať relatívne nasucho. Dúfajme.
Katastrofy je ale ťažko triediť ako to povestné zlo - na väčšie a menšie. Vyplýva to akosi z podstaty slova. V Prahe zažívajú drámu, na akú si spomínajú azda už iba účastníci 2. svetovej vojny. Prípadne pamätníci, zhodou okolností, tiež augusta - roku 1968. Nemusíte ani byť obyvateľom Prahy, stačí mať to mesto rád. Je skľučujúce vidieť zaliatu Kampu, jedno z najčarovnejších zákutí na svete, kde azda každý tretí Slovák presedel pri pive (a inom) desiatky večerov...
Živelné pohromy patria do virtuálnej reality, denne k nám vstupujú z obrazoviek. Osobne ich ale začneme vnímať, až keď dýchajú na krk. Ako teraz. Nie je už v tom čosi úchylného? Pritom v Číne je obetí 4 000, v Čechách "iba" 9... Hladiny ešte ani nestačia kulminovať, už sa v tyle šikuje zástup filozofov, pre ktorých je každá nová kataklizma výzvou k hľadaniu PRAVDY.
"Boží trest či ekologický hriech?", pýta sa jeden český komentátor. Nikto nemôže vedieť, proroci ale vstávajú ako tá veľká voda. Už včera bolo možné prečítať si v agentúrach rozsiahle úvahy o globálnom otepľovaní ako absolútne nevyvrátiteľnej príčine planetárnej povodne. Aj slávny El Niňo je údajne iba odmocninou klimatických zmien... "Oxid uhličitý, ktorý vzniká pri spaľovaní fosílnych palív, spôsobuje otepľovanie planéty", autoritatívne konštatuje napr. britský Guardian. Takže človek si sám podrezáva konár.
Možno. Povodní aj extrémnych výkyvov počasia je v posledných rokoch skutočne akosi nad rámec. Na strane druhej, teplotné rekordy a povodne tu boli dávno predtým, než vznikla prvá teória o globálnom otepľovaní. V Prahe mali porovnateľnú povodeň koncom 19. storočia, na Slovensku záplavu z 50.-tych rokov ani súčasná neprekoná. Príbeh Noema a jeho archy ani nespomínajme - kde vtedy boli skleníkové plyny?? Prírodné kalamity boli vždy. Diskusia o ich súčasnej frekvencii je legitímna a nutná, mala by sa však odideologizovať. Z populárnych článkov, ktoré s otrockou pravidelnosťou končia rovnakým poučením, že vinný je Bush, lebo nepodpísal Kjótsky protokol, vyčnieva politický aktivizmus na sto vierst. Niekto iný by mohol rovnako dobre tvrdiť, že aj stále väčšia počuteľnosť lesbičiek a gayov vo verejnom živote je dôsledkom globálneho OTEPĽOVANIA...
Na tejto argumentačnej úrovni sa môžeme pohrať aj s ideou "biča božieho". Áno, čo ak sú české záplavy trestom za posledné voľby? Česi zvolili Špidlu a nebesá sa na toto vyčíňanie už odmietli nečinne prizerať. Myšlienka je to impozantná a pred slovenskými voľbami by mohla aj zafungovať ako varovanie, aby sme sa nezbláznili.
Teória však tiež kríva - čo by tým veľký hýbateľ vyriešil? Deficit, ktorý už Špidla naplánoval na 157 miliárd, sa ešte nafúkne. Už dnes je isté, že povodňové dlhopisy bude emitovať česká vláda v ešte masívnejšom objeme, než v r. 1997, keď voda odniesla Troubky a zaliala kus Moravy.
Množia sa úvahy na tému solidarity. A to je dobré. Je isté, že štát, poisťovne, Červený kríž a najrozmanitejšie zbierky postihnutých odškodnia. Ale nie v stopercentnej miere. Značná čast vytopených schudobnie, nie vlastnou vinou. Udalosť typu povodeň je ale presne ten prípad, v ktorom by solidarita mohla byť absolútna. Nemôže - štát vyhadzuje prostriedky na omnoho menej akútne sociálne programy. Vynikajúci námet na zamyslenie - desaťnásobne pre Špidlu.
Povodeň je vždy aj politika. Schuster s Migašom včera krúžili po Petržalke, hoci k najhoršiemu bolo - našťastie - ešte ďaleko. A aj keď vládna rezerva na mimoriadne situácie je už minutá (diví sa niekto?), Dzurinda odprisahal, že s rýchlymi peniazmi pre vyplavených nebude problém. Verme mu. Aj tak by bolo zaujímavé vedieť, aký mechanizmus umožňuje vyplatiť z rezervy na krízové situácie mimoriadne odmeny vládnych legislatívcov. Asi globálne otepľovanie...
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.