Hrušovský. Keďže osobné rozhovory s občanmi považujú kresťanskí demokrati za najefektívnejší prieskum verejnej mienky, aj ich predvolebná kampaň sa nesie v tomto duchu. Nielen o nej, ale aj o hodnotení uplynulých štyroch rokov sme sa porozprávali priamo s Pavlom Hrušovským.
Čo považujete za najväčšie plus a naopak za najväčší problém súčasnej Dzurindovej vlády?
- Táto vláda posilnila demokraciu, poriadok a dosiahla aj mnoho úspechov v zahraničnej politike. V hospodárskej oblasti sa nám podarilo zvýšiť makroekonomická stabilita, ozdraviť banky a znížiť mieru inflácie. Na druhej strane ma mrzí oslabenie sociálnych istôt občanov, nezníženie nezamestnanosti a obrovský rozdiel životnej úrovne medzi Bratislavou a východom republiky. V tomto probléme vláda zlyhala a po budúcich voľbách sa to musí napraviť.
V súčasnosti sa dosť hovorí o tom, že podpredseda KDH Ján Fígeľ by sa mohol stať nástupcom M. Dzurindu vo funkcii predseda vlády. Dali by ste mu vaše požehnanie?
- V tejto chvíli nejde o osobu alebo funkciu premiéra, ale o pokoj v povolebnom usporiadaní. Čakajú nás veľké zmeny, preto by nebolo korektné, aby sme len tak špekulatívne hádzali kohokoľvek na post budúceho premiéra. Potom by to mohlo vyvolať pochybnosti u mnohých. KDH sa veľmi zodpovedne pripravuje aj na budúce obsadenie ústavných funkcií. Prioritou našej strany je uspieť vo voľbách a potom sa uvidí. Zatiaľ sme ešte s nikým nerokovali a momentálne ani nemienime, kto z KDH by mal ísť do nejakej funkcie. Máme ľudí profesne oriantovaných podľa jednotlivých rezortov. Sme však pripravení prevziať svoj diel zodpovednosti za bezpečné, stabilné a silné Slovensko.
Čo hovoríte na možný vznik vládnej koalície KDH-SMK-SDKÚ-ANO spolu s Gašparovičovým HZD, čím by sa naraz podarilo eliminovať HZDS a Smer?
- Ambíciou KDH je podieľať sa na zostavení pravicovej vlády. Ak nám občania takúto šancu nedajú, budeme musieť hľadať svojich partnerov u ostatných strán, ktoré sa dostanú do parlamentu. Teda rokovali by sme aj so Smerom. Čo sa týka HZD, to je zatiaľ nevyprofilované. Poznáme len jeho predsedu, no už nie program... Až podľa neho sa rozhodneme. Máme svoje priority, ktoré chceme presadzovať a o nich budeme po voľbách rokovať s každým, kto bude mať záujem. Podľa odozvy ostatných strán sa rozhodneme, či budeme pôsobiť ako súčasť vládnej koalície alebo prejdeme do opozície.
V rámci predvolebnej kampane beháte v tmavých oblekoch a kravatách po krčmách na celom Slovensku. Osvedčilo sa vám to?
- Áno, naša kampaň je veľmi pokojná a aj ľudia nás prijímajú s pochopením. Hoci nie vždy sú to naši sympatizanti, s vulagarizmami a napádaniami som sa zatiaľ nestretol. Ľudia nás spoznávajú, pýtajú sa, prečo niektoré veci robíme tak a nie inak. Spoznávame praktické problémy ich života, ktorý je častokrát veľmi ťažký. V krčmách sa nestretávajú len ľudia, ktorí holdujú alkoholu. Sú tam aj tí, čo si tam prídu posedieť a len tak porozprávať s priateľmi.
Už sa vám pošťastil aj nejaký veselý zážitok?
- Pred niekoľkými dňami sme zašli do krčmy v Bielom potoku pri Ružomberku. Našli sme tam veľmi príjemných mladých ľudí, diskutovali sme o našich spoločných problémoch. Ako prvé sa ma spýtali, čo pijem. Z opatrnosti som povedal, že vodku, lebo tá sa dá kvôli farbe zameniť za niečo nealkoholické. Podpisoval som im podpivníky, a za každý podpis kúpili za svoj účet ďalšiu rundu. Skončili sme tak, že jedna pani odišla skôr, ďalší zostal mlčky sedieť pri stole a tretí začal pospávať, lebo boli takí dosť "unavení". V podstate len ja som zostal triezvy. Niežeby som chcel podvádzať, ale musím si predsa zachovať istú mieru zodpovednosti nielen za seba, ale aj za nich... (úsmev)
Ako je to s platením?
- Dá sa povedať, že sa striedame. Ľudia v slovenských krčmách sú veľmi srdeční. Väčšinou sami prídu za nami, že nás pozývajú. Zas sú aj takí, ktorí by nás radi pozvali, no nemajú za čo a čakajú, že to urobíme za nich. Ak to neprekračuje únosnú hranicu, radi im kúpime jeden štamperlík. Je to totiž povzbudivý elixír...
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.