(SHMÚ) už priniesol správu, že zajtra bude Dunaj v Devíne dosahovať výšku 10 metrov a 20 centimetrov, členovia Krajskej povodňovej komisie určili úlohy, potrebné na zabezpečenie ochrany bratislavského Starého Mesta, Petržalky a Ružinova.
V súčasnosti je najvážnejšia situácia v Devínskej Novej Vsi, kde je zatopených 600 hektárov poľnohospodárskej pôdy a 60 hektárov záhrad. Na evakuáciu sú tu pripravení ľudia zo 60 domov, kým v Devíne z 30. Niektorí ľudia však myšlienku na evakuáciu odmietajú, radšej sa presťahujú k svojim príbuzným. Z Devína bola včera do 17.00 hod. evakuovaná iba jedna päťčlenná rodina, aj to na vlastnú žiadosť. Prednostka okresu Bratislava IV. Ľubica Navrátilová požiadala bratislavskú vojenskú posádku o 60 poľných lôžok, aby mohla týchto ľudí nútene ubytovať v materskej škole v Devínskej Novej Vsi, lebo Dunaj podľa jej slov stúpa priamo pred očami.
Známa krčma pod Devínskym hradom je stále otvorená. Z jej terasy je výhľad na pár metrov pod ňou zatopené parkovisko, z ktorého vyčnievajú už len horné polovice stánkov s občerstvením nezaliate vodou. V krčme sa občerstvujú záchranári aj domáci prizerajúci sa veľkej vode.
Západoslovenské elektrárne (ZSE) a. s. vypli prívody elektriny k zaplaveným častiam Devína, časti bratislavskej Botanickej záhrady a osobnému prístavu na Vajanského nábreží. Devínčania majú výhrady voči tomu, že pre prerušenie dodávky elektriny sa im znehodnocujú potraviny, ktorými sa pred povodňou predzásobili. Nepáči sa im, že nemajú prístup k informáciám, lebo nemôžu sledovať televíziu, ani počúvať rozhlas.
Tretí stupeň povodňovej aktivity, teda stav ohrozenia vyhlásili včera aj na dolnom toku riek Morava a Váh. Informoval o tom predseda Ústrednej povodňovej komisie, minister pôdohospodárstva Pavel Koncoš. "Vzdutie Dunaja, výška jeho hladiny spôsobuje spätné vzdutie na oboch riekach a spomaľuje odtok vôd z nich," vyhlásil Koncoš pred novinármi.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.