cenu akýchkoľvek zahraničných investorov. Pritom je zrejmé, že priemyselné parky a zóny by mali vznikať cielene a pre konkrétne projekty. Na tlačovej konferencii v Košiciach to v utorok povedal predseda Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory (SOPK) Peter Mihók. Ako ďalej uviedol, v tomto smere sa žiada určitá koordinácia.
"Po prvé, musí jestvovať stratégia štátu, aby sme vedeli akú výrobu, aký priemysel chceme rozvíjať. Po druhé, malo by byť jasné, či investícia, ktorú chce konkrétne mesto či obec za každú cenu získať, je v súlade s tým, kam chceme smerovať. Lebo každý síce môže podnikať a investovať, ale nie každému treba hneď dať zvýhodnenia. Navyše, je tu nebezpečenstvo, že investor chce zo svojej krajiny vyviezť výrobu len preto, že je povedzme neekologická a potrebuje sa jej zbaviť," povedal P. Mihók. Zdôraznil, že v zakladaní či skôr v plánovaní priemyselných parkov je u nás nepochopiteľná liberalizácia, a to najmä zo strany samospráv. Štátna správa sa podľa P. Mihóka úplne zbavila akejkoľvek zodpovednosti v tejto oblasti a všetko zostalo na pleciach samospráv.
Stačilo sa poučiť napríklad z Maďarska, kde je najviac priemyselných parkov v celom stredoeurópskom priestore, ale mnohé z nich nie sú využité ani na 30 percent. Vznikali živelne a nekoordinovane a výsledok bol taký, že samosprávy sa zadlžili.
Na margo možností a perspektív vybudovania priemyselného parku v Košiciach P. Mihók uviedol, že zástupcovia SOPK o tom v týchto dňoch rokovali s predstaviteľmi samosprávy a miestnej štátnej správy v Košiciach a v košickom regióne. Ukazuje sa, že košický priemyselný park by mohol fungovať v nadväznosti na spracovanie železa a automobilovú výrobu. Piliermi, na ktorých by stál, by mohli byť firmy U.S. Steel a VSŽ a dalo by sa napríklad uvažovať aj o Volkswagene ako o jednom z možných partnerov, uzavrel P. Mihók.
Autor: jsv
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.