škôl ohrozovali jednak hrôzostrašné dlhy zväčša za neuhradené energie, hneď druhým aspektom boli nevyhovujúce priestory, v ktorých sa podaktoré zo zariadení nachádzajú. Noví správcovia - obce ešte pred mesiacom odmietali uviesť školy v takomto stave do prevádzky, na opravy peniaze neboli. Navyše termíny, ku ktorým mali byť vyhotovené delimitačné protokoly, ktoré spolu s kompetenciami odovzdávali na VÚC okresné úrady a krajský úrad, dodnes dodržané neboli. Ako teda vyzerá situácia tri týždne pred tým, než opäť zazvoní školský zvonec?
"Všetky údaje do delimitačných potokolov už boli spracované, protokoly už teda máme uzavreté. Posledný údaj ukončíme tento týždeň, pretože vo štvrtok máme zvolanú konferenciu starostov, na ktorej budú oboznámení so stavom delimitácie, pričom začiatkom budúceho týždňa im protokoly, dokopy ich je 205, budú odovzdané," informovala nás vedúca odboru školstva OÚ Košice-okolie Mgr. Eva Fazekašová.
Okres disponoval obmedzenými prostriedkami od vlády, určenými na opravu budov v havarijnom stave, ktoré už boli prerozdelené na niektoré školy. To však nestačí, škôl je veľa a navyše nie je ani koruna. "Prvá decentralizačná dotácia z ministerstva financií, ktorá prišla na obce, neráta vôbec s takýmto navýšením prostriedkov. Okrem rekonštrukcií havarijných stavov máme rozbehnuté aj investičné výstavby ako je plynofikácia kotolne Základnej školy vo Valalikoch a v Buzici. Toto sa do začiatku vykurovacieho obdobia musí dokončiť," dodáva vedúca odboru.
Ako sme sa ďalej dozvedeli, žiadna zo škôl v okrese neudáva také zásadné problémy najmä čo do stavu budov, aby bol ohrozený začiatok školského roku. Podaktorí starostovia obcí síce avizovali, že delimitačný protokol nepodpíšu kvôli nevyhovujúcemu stavu škôl, ich podpis však s prevádzkou zariadení nesúvisí. Podaktorí starostovia naopak začali s údržbou škôl a drobnými opravami z vlastnej iniciatívy a bez potrebných prostriedkov už teraz, aby sa mohlo prvého septembra otvoriť relatívne bez problémov.
Podľa Evy Fazekašovej boli počiatočné termíny na odovzdanie protokolov stanovené vládou veľmi nereálne. Všetky nariadené opatrenia dokázali splniť až teraz, vzhľadom na to, že v praxi sa vyskytlo viacero problémov. "Preto aj došlo k niektorým zmenám, napríklad, že mzdy budú naďalej spracovávať okresné úrady. Výnimkou sú prípady, keď starostovia obcí u škôl bez právnej subjektivity požiadali o oddelimitovanie tejto agendy, alebo ak sa k tomu škola s právnou subjektivitou sama rozhodla," dokončila Eva Fazekašová.
Ohrozenie nového školského roka nepredstavujú ani dlhy, ktoré len v školách v košickom okolí predstavujú 5 miliónov. Tie však zostávajú na pleciach štátu. Obce ich správcovstvo teda začínajú od nuly. Na štátne oddlženie je však už najvyšší čas, keďže odbory školstva už majú pozastavené účty a disponujú len účtami jednotlivých okresných úradov.
Okres Košice I tiež plánuje odovzdať posledné delimitačné protokoly do konca tohto týždňa. "Najväčším problémom bola účtovná uzávierka, ktorá termín odovzdávania potokolov značne posunula," hovorí Anna Racková, vedúca odboru školstva OÚ Košice I, ktorá takisto nevidí dôvod, prečo by na niektorej z ich škôl napriek dlhom či nevhodným podmienkam mal byť začiatok školského roka ohrozený. "Momentálne prebieha rekonštrukcia materskej školy na Murgašovej, kde hygienici nariadili prerobiť výdajňu pre stravu. Iné havarijné stavy neevidujeme," tvrdí vedúca.
Stredoškoláci Košického kraja sa takisto majú od septembra kam vrátiť, podaktorí dokonca do vynovených priestorov. Malé delimitačné protokoly, ktoré zahŕňajú nehnuteľný majetok 106 škôl v kraji, už sú odovzdané na vyššom územnom celku. "Momentálne sa ešte dokončujú veľké protokoly, v ktorých je uvedený hnuteľný majetok, pohľadávky, záväzky či rozpočet stredných a niektorých základných škôl," uviedol vedúci odboru školstva Krajského úradu v Košiciach Peter Osif a dodal:
"Napriek tomu, že v kraji neevidujeme vyslovene havarijné stavy školských budov, stále potrebujeme nové financie najmä na opravy striech, kotolní a plynofikácie. Nehovoriac o prostriedkoch na zabezpečenie výučby a investíciách do výpočtovej techniky."
Momentálne prebieha viacero investičných stavieb napríklad na Gymnáziu Trebišovská, kde nový školský rok privítajú s vymenenými plastovými oknami. Letné mesiace využíva na rekonštrukciu i Obchodná akadémia na Watsonovej, ktorá prestavuje sociálne zariadenia. Ešte stále trvajú i práce na prístavbe plavárne, telocvične a učební k Základnej škole na Podjavorinskej na Luniku IX, ktoré je v pláne ukončiť takisto do septembra toho roku. Rekonštruovalo sa i na ZŠ Staničnej, statiku opravovali základným školám na Jenisejskej a Ulici slobody.
"Nevyplatené faktúry škôl zostávajú na krajskom úrade, dlhy už teda chod škôl neohrozujú," uzavrel Peter Osif. V Košickom kraji ide o sumu 110 miliónov korún, z toho 90 miliónov korún predstavujú dlhy základných škôl, ktoré spadajú pod okresné úrady. Toto číslo pravdepodobne ešte narastie, keďže štát podľa zákona zodpovedá i za výdavky prvého školského polroka.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.