právnym poriadkom. Podľa prokurátora Okresnej prokuratúry Košice II JUDr. Ivana Vanka však takýchto prípadov pribúda ako húb po daždi. Hlasnejšie - a nielen v odbornej verejnosti - sa však o tomto probléme začalo hovoriť až v súvislosti so začatím trestného stíhania veľkopodnikateľa Jozefa M. a jeho dvoch synov Jozefa a Erika.
"Hneď v úvode by som chcel povedať, že tento problém nie je nový. Už niekoľko rokov sa u nás také niečo deje. A ja ako prokurátor musím povedať, že je veľmi čudné, ak sa niekto, kto je trebárs na dovolenke, kdesi večer povedzme z televíznej obrazovky v kruhu priateľov či spolurekreujúcich dozvie o tom, že je trestne stíhaný. Žiaľ, takýchto prípadov neustále pribúda a svedčia iba o jednom - o tom, že Slovensko nie je právnym štátom a má k nemu ďaleko. Dalo by sa povedať, že je skôr policajným štátom," uvádza prokurátor Ivan Vanko.
Zákon hovorí o tom, že trestné stíhanie sa začína vznesením obvinenia.
"Áno, a navyše, uznesenie o začatí trestného stíhania musí byť obvinenému oznámené, pričom zákon pozná dve formy oznámenia - osobne a doručenie poštou. O médiách tu nie je ani zmienka..."
Ale predsa len... Médiá sú, pán prokurátor, na to, aby informovali. Aj o tom, kde koho (povedzme zaujímavého či verejne známeho človeka) stíhajú...
"Nemám v úmysle kritizovať médiá, ba práve naopak. Chcem, aby robili to, čo majú. Myslím si však, že je nenormálne, aby sa dotyčný človek z médií dozvedel o tom, že ho vyšetrovateľ začal stíhať pre taký a taký trestný čin. Vráťme sa však k právnej stránke veci. Podľa zákona vyšetrovateľ vydá uznesenie o stíhaní, ak je na podklade zistených skutočností dostatočne odôvodnený záver, že trestný čin spáchala tá a tá osoba. Pre istotu zopakujem: musí tu byť dostatočne odôvodnený záver. V prípadoch stíhania cez médiá sa zväčša len podozrenie, ktoré tu je, zmedializuje, aby sa získala podpora vo verejnosti. Robí sa tak často vtedy, ak chýbajú dostatočné dôkazy."
Dúfam, pán prokurátor, že nechcete veľkopodnikateľovi Jozefovi M. robiť advokáta?
"To nemám ani v najmenšom úmysle. Chcem len povedať, že podľa zákona môže ten, komu vyšetrovateľ vznesie obvinenie, do troch dní podať proti uzneseniu sťažnosť. Ak sa to dozvie z novín či z televíznych správ, zrejme nemá možnosť využiť ustanovenie zákona. A ešte čosi. V judikatúre existuje rozhodnutie bývalého Najvyššieho súdu ČSR, ktoré hovorí, že ak uznesenie o vznesení obvinenia nebolo obvinenému oznámené, nenadobudlo právnu moc. Je síce vykonateľné, prokurátor ho však môže zrušiť."
Ale nie je v týchto prípadoch zákon porušený aj inak? Mám tu na mysli napríklad Zákon o ochrane utajovaných skutočností.
"Samozrejme. Veď táto právna norma do zoznamu skutočností utajovaných na prokuratúre zahrňuje aj rozhodnutia, návrhy, žiadosti a informácie o úkonoch v prípravnom konaní trestnom a iné skutočnosti, ktoré by ohrozovali bezpečnosť a dôstojnosť jednotlivých fyzických osôb. Avšak prečo polícia a úrady vyšetrovania robia tak, ako robia, na to vám ja neviem odpovedať."
Ste prokurátor, teda, možno vy sám by ste mali poznať aspoň časť odpovede...
"Niekedy mám dojem, akoby prokuratúru z celej tejto záležitosti úmyselne vynechávali... Zhruba podľa modelu: je tu všemocná polícia a potom súdy, ktoré odsúdia alebo neodsúdia. Ale prokuratúra, aspoň to tak vyzerá, akoby nedostatočne využívala svoje právomoci v rámci trestného konania. Je tu ešte jedna vec. Spomínali sme prípad M. a jeho synov. Všetky médiá v týchto dňoch písali o tom, že prokuratúra zatiaľ nedostala žiadnu sťažnosť proti vzneseniu obvinenia. V správach sa ďalej píše, že v prípade podania tejto sťažnosti niekým z trojice obvinených môže prokurátor rozhodnúť o pokračovaní trestného stíhania alebo o jeho zastavení. V tejto súvislosti musím upozorniť, že médiá zverejnili nepresnosť."
Môžete ju konkretizovať?
"Áno, prokurátor totiž môže v rámci dozoru nad vyšetrovaním sám posúdiť, či rozhodnutie o trestnom stíhaní je zákonné a dôvodné, a nemusí čakať na to, či dostane sťažnosť. Koná totiž z úradnej povinnosti. Celé sa to navonok neraz prezentuje tak, aby vyzeralo, že polícia je u nás všemocná a prokuratúra nezastáva v trestnom konaní také miesto, aké by v skutočnosti mala mať."
Vráťme sa však k predmetu nášho rozhovoru.
"Nie, ja som neodbočil, ja som len chcel povedať, že problém, o ktorom hovoríme, má mnoho rôznych stránok. Etických aj právnych. Chcete naozaj počuť môj názor? Nuž, neviem sa ubrániť dojmu, že ak médiá vedia o tom, že je niekto trestne stíhaný skôr než on sám, je za tým často len jedna vec - ukázať sa pred verejnosťou. Pozrite sa! Veď stíhame a plníme všetko to, čo sme kedysi pred voľbami sľúbili... Zavše to vyzerá tak, akoby bolo dôležité len to, že sa začalo trestné stíhanie a výsledok akoby ani nebol dôležitý..."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.