usmialo na 57-ročného Bartolomeja Bucka. Bývalá učiteľka sa po smrti manžela rozhodla časť svojho bytu prenajať študentkám. Na inzerát sa ozval aj nezamestnaný poloinvalid Bartolomej Bucko. Za doposiaľ nevysvetlených okolností získal v byte na piatom poschodí bloku na Ulici Pavla Horova v Prešove trvalý pobyt.
Hoci sú stará pani Tomeková, jej blízki, Odbor sociálnych vecí Okresného úradu (OÚ) v Prešove a v poslednom čase i agentúra Sám doma z doterajšieho pobytu B. Bucka v byte zhrození, on tvrdí: "Svojho práva bývať sa nevzdám. Netvrdím, že chcem za každú cenu zostať tu, musia mi ale zabezpečiť iné bývanie s trvalým pobytom. Stačila by mi aj garsónka." Ako sám priznal, po rozvode trvalé bydlisko nemal a šťastia, ktoré prežíva teraz, sa vzdať nemieni. Podľa našich informácií po rozvode byt predal.
Vystrašená pani, ktorej život na staré kolená uštedril facku v podaní nepríjemného spolubývajúceho, tvrdí, že sa jej do bytu doslova nanútil. Sľúbil jej pritom, že sa o ňu v protihodnote postará a zabezpečí ju lepšie ako nezodpovedné študentky, ktoré sa na inzerát prihlásili. Dohodli sa a čuduj sa svete, chlap sa už po niekoľkých dňoch objavil na Bytovom družstve v Prešove so súhlasným stanoviskom pani Tomekovej k trvalému spolunažívaniu. Pochybné súhlasné stanovisko starkej je podľa všetkého napísané rukou B. Bucka, akurát podpis patrí dlhoročnej užívateľke nehnuteľnosti. Na Bytovom družstve v Prešove nám povedali, že nemali dôvod neprihlásiť ho tam. "Vybavili sme to štandardne, tak ako každú inú žiadosť," povedal predseda družstva Miroslav Sopko.
Určitý čas sa o starkú Bartolomej Bucko naozaj staral. Keď ho to prestalo baviť, vybavil jej opatrovateľky z Červeného kríža, ktoré neskôr obvinil zo zanedbávania starostlivosti a zrušil to. Už v máji kontaktoval OÚ, odbor sociálnych vecí, so žiadosťou o sociálnu starostlivosť pani Tomekovej. Podotýkame, že táto bola celá napísaná vlastnoručne žiadateľkou. Podľa vedúceho odboru Jozefa Dobroviča i jeho podriadených bola starostlivosť poskytovaná od 13. mája, "tak ako si o ňu pani požiadala". Po istom čase však začal prácu opatrovateliek starkej spolubývajúci doslova sabotovať. Odmietal ich vpúšťať do bytu, došlo aj k situácii, že obed, ktorý od nich pre ňu prevzal, ostal do ďalšieho dňa v kuchyni. Imobilnej starenke tak znemožnil najesť sa. V ďalšom prípade úmyselne vyprovokoval opatrovateľku k slovnému výstupu, ktorý si nahral na diktafón. S nahrávkou sa bol na úrade osobne sťažovať, nepochodil však.
"Okresný úrad vycítil účelovosť a zistil neopodstatnenosť sťažnosti. V záujme ochrany osobnosti a objektivity pri posudzovaní služby sme začali opatrovateľky posielať v zdvojení," dozvedeli sme sa od J. Dobroviča. Tento postup úradu už spolubývajúcemu neumožňoval spochybňovať konanie a kvalitu služieb jeho pracovníčok. Snáď pre to prišla na úrad žiadosť o prerušenie starostlivosti. "Sme presvedčení o tom, že naše pracovníčky v rámci opatrovateľskej služby vykonávali svoju činnosť zodpovedne a spoľahlivo. Sú to ľudia, ktorí u nás pracujú niekoľko rokov a ich sociálne cítenie je viditeľné." Okresný úrad už na začiatku problémov oslovil rodinu pani Tomekovej a vysvetlil jej situáciu, ktorá príchodom chlapa do bytu vznikla.
Keď sa Bartolomej Bucko zbavil okresného úradu, pokúšal šťastie inde. O pomoc s opaterou starkej požiadal prešovskú agentúru Sám doma, ktorá tiež neostala ticho. "Svojím konaním sa starkú snaží úplne izolovať a ovládnuť," informoval nás manažér agentúry Dušan Babinec. O celom prípade nám dal vedieť po tom, čo musel do bytu uprostred noci poslať políciu. "Mal som avízo, že je tam veľký hluk a krik. Keď pani Tomeková nedvíhala telefón, ktorý má v bezprostrednej blízkosti lôžka, zavolal som políciu." Telefón dvihnúť ani nemohla, bol vytrhnutý zo zásuvky. "Keď som Bartolomeja na to v prítomnosti polície upozornil, zahnal sa na mňa päsťou a slovnou hrozbou, že mi vybije zuby a že ma zabije a snažil sa ma ohrozovať, v čom mu zabránili policajti," tvrdí manažér Babinec.
Vystrašená starká odomkla dvere svojej izby, až keď D. Babinec zapojil telefón, zavolal jej a ona spoznala jeho hlas. "Keď sa mi ju podarilo utíšiť, s plačom nám porozprávala, ako pán Bartolomej trieskal na stenu jej izby a dverí, pričom jej nadával a vyhrážal sa oplzlými slovami: 'Ty stará suka, ja ťa zabijem, ja ťa stadiaľ vyhodím'. Nad tým krútili hlavami aj policajti." Ráno po nočnej udalosti podal Dušan Babinec na Bartolomeja trestné oznámenie. Podľa slov Okresného riaditeľa PZ v Prešove Dominika Mikluša prípad polícia preveruje.
Poloinvalid Bucko sa obvineniam bráni a všetko popiera. V rozhovore nám povedal, že s ním nikto o probléme nediskutoval a riešia ho bez neho. "Nežiadal som ju, aby ma prihlásila natrvalo. Bol to jej nápad," tvrdí. To, že sa jej snažil zabezpečiť kompletnú starostlivosť, nám chcel dokázať ďalšou nahrávkou. Zhruba polhodinový záznam, na ktorom ju prehovára, aby si žiadnu platenú opateru nezháňala, že jej ju poskytne jeho priateľka, však pôsobí tiež dosť účelovo.
Nevpúšťanie opatrovateliek do bytu odôvodnil krádežou z ich strany a strachom o svoje veci. Z krádeže však v našej prítomnosti obvinil aj nášho kolegu. Vzápätí však "ukradnutý" dokument našiel. S pani Tomekovou nemá žiadnu zmluvu o podieľaní sa na nákladoch za bývanie. Údajne jej dáva sedemsto korún mesačne, čo si jej podpisom eviduje v zošite.
Kontaktovali sme aj právničku Bytového družstva v Prešove Jolanu Karabinošovú. Podľa nej sú stanovy družstva postavené tak, že pôvodný užívateľ bytu môže trvalý pobyt zrušiť tak, ako na neho súhlas udelil - žiadosťou. V prípade, že sa spolužitie nejakým spôsobom komplikuje, rozhodne odporučila osloviť všetky orgány činné v trestnom konaní.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.