protokolov pri preberaní majetku školských zariadení a zriadenia spoločného obecného úradu. Najhorúcejšou témou boli delimitačné protokoly, pretože doteraz ich ani jeden starosta obce v okrese Stropkov nepodpísal.
Prednosta Okresného úradu (OÚ) v Stropkove Jozef Šimko (na obr.) uviedol, že od minulého týždňa sú už delimitačné protokoly pre starostov pripravené. "Meškali sme s nimi z toho dôvodu, lebo starostovia ešte chceli, aby sme dokončili vyraďovanie poškodených a nadbytočných vecí zo škôl. Naša vyraďovacia komisia fungovala ešte aj po 1. júli a museli sme nanovo vykonať inventúru."
OÚ v Stropkove pripravil delimitačné protokoly na 55 školských subjektov okresu a o možnosti zoznámenia sa s nimi na včerajšej porade starostov písomne upovedomil. "Teraz už bude záležať od každého starostu, kedy povie, či sú v poriadku a či ich podpíše alebo nie a aké má k nim výhrady. Z našej strany predpokladám, že delimitačné protokoly sú na 99 percent pripravené dobre, ale čakáme, že starostovia budú mať pripomienky. Tí niekedy mali aj neoprávnené nároky. Napríklad chceli revízne správy. Na to všetko však treba peniaze a my sme aj bez čerstvých revíznych správ museli školy prevádzkovať," podotkol J. Šimko.
Je však otázne, či delimitačný protokol vôbec podpíše starosta obce Breznica Jozef Novák, ktorý o tom OÚ v Stropkove upovedomil aj písomne. Okrem toho nepodpísal ani zriaďovaciu listinu a dodatky k pracovným zmluvám zamestnancov obecnej základnej a materskej školy, ktorí sú stále zamestnancami štátnej správy. Starosta požaduje od štátnej správy najprv oddĺžiť budovu školy od 8,7-miliónovej ťarchy za úver vo Všeobecnej úverovej banke (VÚB). "Pretože o pár týždňov môže niekto prísť a povedať, že je vlastníkom tejto budovy a ty, starosto, školu odtiaľ vysťahuj. Kde ju potom zriadim? V sále kultúrneho domu?" zdôvodňoval svoje rozhodnutie J. Novák. Pri tomto postupe vychádzal z premisy, že aj Konsolidačná banka, ktorá je držiteľom pohľadávky VÚB, je štátnym peňažným ústavom.
Celá záležitosť je však oveľa zložitejšia. Budovu školy v Breznici v roku 1984 na základe hospodárskej zmluvy medzi vtedajšími MNV a JRD dostalo do trvalého užívania družstvo, pretože vtedy materské školy prevádzkovali družstvá. V roku 1996 Okresný súd vo Svidníku rozhodol, že vlastníkom budovy je obec a tá v máji roku 1997 dostala od katastrálneho úradu aj list vlastníctva, v ktorom nebola uvedená na budove žiadna ťarcha. Lenže v januári roku 1998 už bol na svete ďalší list vlastníctva na túto budovu, na ktorom už bola uvedená spomínaná ťarcha. Tento list vlastníctva dala vyhotoviť VÚB na základe záložnej zmluvy medzi ňou a poľnohospodárskym družstvom v Breznici z roku 1994.
Spolu s budovou školy breznické družstvo založilo za úver vo VÚB aj objekt salaša Mrazovce. "Družstvo zobralo úver a nesplatilo ho. Tak salaš Mrazovce Konsolidačná banka už predala za smiešnych 180-tisíc korún. Čo keď predá aj túto budovu?" zdôvodňuje svoj postoj J. Novák.
Takúto možnosť nevylučuje ani prednosta OÚ v Stropkove J. Šimko: "To sa mohlo stať aj nám, pokiaľ sme prevádzkovali túto školu." No zodpovednosť za tento stav zo strany štátnej správy odmieta. "To je problém poľnohospodárskeho družstva a obce z minulosti. V prípade Breznice riešenie tohto stavu nie je cieľom delimitácie, pretože budova školy je obecným majetkom. Vzniká paradoxná situácia, keď starosta obce tým, že nepodpísal ani zriaďovaciu listinu, ako keby nepriznával, že zo zákona kompetencie v oblasti školstva prechádzajú na obce."
Čo však bude s prevádzkou Základnej školy (ZŠ) v Breznici, veď do 2. septembra už nezostáva veľa času? Bolenie hlavy má z toho aj OÚ. "Neviem, ako budeme reagovať," priznáva okresný prednosta, ktorý vidí dve možnosti. Buď prerušiť prevádzku ZŠ v Breznici alebo ju vyradiť zo siete škôl. Takéto riešenia majú však háčik v tom, že Breznica s vyše 700 obyvateľmi je najväčšou obcou v okrese Stropkov. "Predpokladám, že takéto špecifické prípady budeme musieť riešiť v spolupráci s ministerstvom školstva, lebo nevieme, či neporušíme zákon, pokiaľ naďalej zriaďovateľom školy by sme boli my," uviedol ďalšiu možnosť riešenia háklivého prípadu J. Šimko. Múdrejší bude po utorkovej celoslovenskej porade vedúcich odborov školstva okresných úradov v Banskej Bystrici, kde Stropkovčania prednesú aj tento problém.
Existuje však aj iná možnosť. V piatok starosta obce Breznica konečne dosiahol súhlas obecných poslancov, aby obec viedla súdny spor o zrušenie ťarchy na budovu školy. Ten sa však môže vliecť dlhší čas a preto postoj starostu sa dopredu nedá predvídať.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.