Kežmarku. Interesantnú akciu zorganizovali pracovníci Múzea v Kežmarku v súčinnosti s miestnym vydavateľstvom Vivit, Evanjelickým cirkevným zborom, Spišským dejepisným spolkom a Múzeom židovskej kultúry v Bratislave, ktoré je súčasťou Slovenského národného múzea. Podujatie je venované 60. výročiu prvej deportácie Židov z územia Slovenska do koncentračných táborov a zároveň 150. výročiu založenia židovskej náboženskej obce v meste Kežmarok.
"Samotný dom na hlavnom námestí, kde v súčasnosti sídli výstavná sieň Múzea v Kežmarku, patril svojho času židovskej rodine Gassnerovcov. Jej potomkovia, ktorí žijú v Izraeli, dokonca prejavili záujem zúčastniť sa na otvorení výstavy. Žiaľ, určité povinnosti im nedovoľujú pricestovať na Slovensko skôr, ako na budúci týždeň," dozvedeli sme sa od hlavnej koordinátorky výstavy a známej kežmarskej historičky Dr. Nory Baráthovej.
Novozriadená výstava je tematický rozdelená do štyroch celkov. Prvý je venovaný histórii židovskej synagógy a hlavne samotnej miestnej komunity, ktorá v Kežmarku ešte počas existencie prvej Československej republiky tvorila takmer pätinu obyvateľstva. Dnes sa toto percentu blíži k nule. V ďalšej časti iniciátori výstavy oboznamujú so židovskou kultúrou a zvykmi. "Osobitnú časť sme venovali remeslám a obchodu, v ktorom táto komunita vynikala. Veď pred svojou genocídou vlastnili kežmarskí Židia 250 až 300 obchodov," dozvedeli sme sa od N. Baráthovej.
Pozornosti múzejníkov nemohlo samozrejme uniknúť ani obdobie fašizmu, ktoré znamenalo doslova vyhladenie Židov v meste.
Osobitnou relikviou výstavy je podľa Nory Baráthovej predovšetkým nápis, nájdený v jednom z miestnych domov, v ktorom v decembri 1944 až januári 1945 zhromažďovali Židov pripravených na deportácie. Niekoľko desiatok mien mužov, žien a detí vyrytých v múre, ktoré neskôr zahynuli v tábore Ravensbrück, je svetovým unikátom svedčiacom o hrôzach druhej svetovej vojny.
Za mimoriadnu výpoveď o ľudskosti sa považuje aj matrika miestneho slovenského Evanjelického cirkevného zboru, ktorého kňazi v období holokaustu pokrstili vyše dve stovky Židov a tým ich zachránili pred smrťou v plynových komorách.
Dnes podujatie pokračuje sériou prednášok, ktoré sa od 9. hodiny ráno konajú v auditóriu miestneho lýcea.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.