objemnejšiu batožinu zverili do rúk práve železničiarom. Tí im ju privezú maximálne do stanice Poprad-Tatry, ďalej si už musia poradiť sami. Podobne je to u prepravy spešnín.
Toto opatrenie sa dotklo tratí Tatranských elektrických železníc (TEŽ) a Ozubnicovej železnice (OŽ), ľudovo nazývanej tiež "Zubačka". V praxi to vyzerá asi tak, že cestujúci si musí nakládku objemnejších batožín, ako je príručná, zabezpečiť sám. Navyše za miesto uskladnenia vo vozni musí zaplatiť 10 korunový poplatok. Zaujímavé je, že po tom, čo začali na tratiach TEŽ jazdiť nové električkové súpravy, miesto na uskladnenie batožín neexistuje.
Okrem klientov ŽS začína tento krok kritizovať aj magistrát mesta Vysoké Tatry. Na územie kúpeľného mesta totiž prichádza najviac rekreantov na liečebné pobyty, ktoré neraz trvajú i niekoľko týždňov. Často ide o ľudí v pokročilom dôchodkovom veku, ktorí sú navyše chorí a častokrát aj imobilní. Samostatná preprava batožín je pre nich neprekonateľnou prekážkou. Okrem našincov sa v našich veľhorách rekreuje aj početná enkláva zahraničných turistov.
Ako sme sa dozvedeli, niektoré ústavy, či kúpeľné zariadenia už pristúpili k tomu, že svojím klientom vozia batožinu aspoň zo železničnej stanice k ústavu. Takúto službu pacientom poskytujú napríklad Kúpele Štrbské Pleso. Podľa slov pracovníčky recepcie, záujem je mimoriadny. Sťažujú sa aj hostia Liečebného ústavu respiračných chorôb v Novom Smokovci. Na rozdiel od kúpeľov na Štrbskom Plese si toto štátne zariadenie nemôže takúto službu dovoliť.
Objavili sa aj súkromní prepravcovia. Tí sú však v porovnaní so ŽSR niekoľkonásobne drahší.
Primátor Vysokých Tatier Gabriel Ondrovič už zaslal vedeniu ŽSR list, v ktorom kompetentných žiada o doriešenie prepravy batožín a spešnín vo Vysokých Tatrách. Železničiari priznávajú, že sťažnosti klientov sa množia tvrdia však, že doprava batožín je stratová a v rámci TEŽ a OŠ aj technicky nemožná. "Po rozdelení Železníc Slovenskej republiky na dve spoločnosti došlo k podrobnejšiemu sledovaniu a rozboru tržieb za jednotlivé druhy prepráv. Zistilo sa, že náklady na prepravu batožín a spešnín sú niekoľkokrát vyššie, ako tržby a ani zvýšenie dovozného tieto straty nevynahradí. Problémy vznikli aj s nasadením nových električiek na trate TEŽ, v ktorých nie je uzatvorený priestor na uloženie batožín. ŽS môže zodpovedať za prepravu batožín iba v tom prípade, že tieto sú uložené v priestor, kde cestujúci nemajú prístup. O znovu zavedení tejto služby preto v budúcnosti neuvažujeme," uviedol pre náš denník Jiří Jurčík, riaditeľ divízie osobnej prepravy Košice, sekcie taríf a predajných systémov.
Ako dodal, ŽS sa prispôsobuje západným trendom. To znamená, že s výnimkou Českej republiky platí v susedných štátoch zjednodušená doprava batožiny. "S čoraz väčším rozvojom cykloturistiky zavedenie zjednodušenej prepravy batožín ocenili najmú cyklisti," konštatuje divízny riaditeľ.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.