vtáctva na Slovensku(SOVS). Členovia tejto organizácie, ale aj ostatní, ktorí chcú pomôcť, majú do tábora dvere otvorené. Jedinou prekážkou je počasie, ktoré celú akciu ohrozuje. "Nechceme sa len tak jednoducho vzdať. V týchto chvíľach neprší, ukázalo sa dokonca slniečko. V rezervácii je veľa práce, ktorá sa dá robiť aj v týchto podmienkach. Čistíme hrádzu od burín, s krovinorezmi odstraňujeme nežiadúce náletové dreviny, roboty je tu až-až," informoval nás včera RNDr. Pavol Kaňuch z vranovskej SOVS.
Pôvodný program ráta s kosením a hrabaním trávy na hrádzach rezervácie, odstraňovaním krovín, údržbou dvoch vtáčích hniezdnych ostrovov, sčítaním vodného vtáctva a ďalšími aktivitami. Včera v rezervácii pracovali iba dvaja členovia SOVS a dvaja pracovníci zo štátnej ochrany prírody. Podľa P. Kaňucha niektorých od účasti v tábore mohlo odradiť počasie, ďalších dobrovoľníkov ešte očakávali.
Vtáčia lokalita Senné, ktorá zahŕňa národnú prírodnú rezerváciu, sústavu Iňačovských rybníkov a okolité lúky, predstavuje dohromady 1 440 hektárov. Podľa informácie SOVS dodnes tam bolo zistených 145 vtáčích druhov, z toho 55 hniezdiacich. Samotná NPR má rozlohu 213 hektárov a spolu s priľahlou časťou rybničnej sústavy boli v roku 1993 vyhlásené za Mokraď medzinárodného významu podľa Ramsarskej konvencie. V roku 2000 bola lokalita uznaná medzinárodnou organizáciou BirdLife International za Významné vtáčie územie Európy.
V súčasnosti je veľmi zanedbaná a ako sme už v našom denníku napísali, nikto sa o ňu poriadne nestará. V tejto situácii je pre ňu každá pracovitá ruka veľkou pomocou.
Autor: luk
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.