príslušníčky rehole anglických panien. Ich účasť podmienila najmä sobotňajšia voľba generálnej predstavenej, ktorú situovali do duchovných priestorov Spišskej Kapituly.
"Sme zastúpené vo všetkých piatich svetadieloch a naše rady tvorí približne dvetisícdvesto členiek. Na Slovensku pôsobí takmer dvesto z nás," vyčíslila počet stúpenkýň rehole, ktorej vznik sa datuje v sedemnástom storočí, novozvolená predstavená Nemka s. Mecktild Meckl.
Ich celosvetové stretnutia určuje deväťročný cyklus, na ktorý sa vyhlasuje generálna predstavená. Medzi prioritné aktivity členiek rehole patrí výchova a vzdelávanie ženskej populácie. "Zaoberáme sa tým, ako môžeme teraz - v dvadsiatom prvom storočí - pôsobiť ako ženy v cirkevných inštitúciách," uviedla na margo poslania anglických panien M. Meckl.
Na otázku Spišského denníka, prečo si zvolila táto rehoľa práve Slovensko ako dejisko medzinárodného stretnutia a následný výber rozhodol o Spišskom regióne, odpovedala, že domáce sestry sú veľmi aktívne v uskutočňovaní poslania svojej rehole. Zároveň poukázala na vysokú intenzitu duchovného života v Spišskej Kapitule a Mariánskej hory v Levoči.
"Naša rehoľa si ako prvá zvolila za svoju predstavenú ženu, čo vyjadruje aj naše snaženie ukázať svetu oprávnené miesto ženy v cirkvi. Zvlášť v časoch vzniku rehole boli naše predchodkyne jediné, ktoré sa k takémuto kroku odhodlali," charakterizovala jedinečnosť anglických panien ich generálna predstavená. Zároveň zdôraznila, že ich presvedčenie vychádza z postoja zakladateľky rehole ctih. Mary Wardovej, ktorá prevzala z mužského rádu jeho základné znaky a aplikovala na život ženy v cirkvi. "Nechcela byť závislá na jezuitoch, ako sú napríklad františkánky, dominikánky, kedy sa odvíja život ženských reholí od mužských. Počas vtedajšieho obdobia bol takýto úkaz neželaný a nepredstaviteľný," priblížila hlavné myšlienky rehole M. Meckl, ktorej personálnu štruktúru nasledovali ostatné ženské rády a rehole.
Nová generálna predstavená chce zachovávať priority svojej predchodkyne, ktorá kládla dôraz na zakladanie nových komunít. "Bola som veľmi prekvapená, že práve mňa zvolili na takýto významný post. Nepočítala som s tým, pretože do úvahy prichádzali aj ďalšie sestry. Na druhej strane som spolupracovala so svojou predchodkyňou, a teda som mala možnosť oboznámiť sa s úlohami generálnej predstavenej rehole anglických panien. Prostredníctvom môjho nového rehoľného postavenia sa chcem pričiniť o zachovanie kontinuity," priblížila smerovanie anglických panien počas svojho pôsobenia M. Meckl.
Chce pokračovať aj v misionárskej činnosti svojej prechodkyne, z ktorej plynuli novozaložené komunity. "Starala sa o vzdelanie svojich sestier. Vzhľadom na aktivity, ktoré doteraz vyvinula a v ktorých chcem pokračovať, musím skonštatovať, že ma čaká veľmi veľa pekných a zaujímavých úloh," dodala na záver novozvolená vodkyňa anglických panien, ktoré sú registrované pod oficiálnym názvom Inštitút Preblahoslavenej Panny Márie.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.