Hladina Dunaja v Bratislave stúpala včera večer o 18. hodine už len mierne. Podľa hydrometeorologického ústavu
Najkritickejšia situácia panovala v obci Devín, ktorú voda odrezala od sveta. Zásobovanie potravinami však fungovalo a starosta Ján Novotný zriadil kyvadlovú dopravu, ktorá premáva raz za hodinu. Devínčania sa tak môžu vojenskou vetriéskou, ktorú zapožičal prezident Rudolf Schuster, dostať do práce, či k lekárovi.
V Bratislave je ohrozené najmä centrum Starého Mesta. Na nábreží sú navŕšené dvoj až trojmetrové vrstvy piesku pri spevňovaní hrádze od propelera k Starému mostu. Pri zvyšovaní ochranných múrov pracovalo v noci nepretržite na štyri zmeny 80 až 100 vojakov.
Slovenská národná galéria začala evakuovať depozit maliarstva 20. storočia, umiestnený v suterénnych priestoroch. K sťahovaniu depozitu do bezpečných náhradných priestorov pristúpila galéria vzhľadom na zvyšujúce sa riziko zaplavenia. Pokračuje aj odčerpávanie spodnej vody zo suterénnych priestorov SNG, ktorej prvé priesaky zaznamenali už v stredu.
Postupne sa obnovovala dodávka plynu do 80 až 90 domov v bratislavskej mestskej časti Karlova Ves, ktoré včera ráno zostali bez dodávok plynu kvôli zaplaveniu regulačnej stanice SPP. V iných oblastiach Slovenska zatiaľ nenastali s dodávkami plynu závažnejšie problémy. Z monitorovaných oblastí je nasadená stála služba SPP na Záhorí pri obci Brodské, kde je umiestnený nadzemný prechod tranzitných plynovodov ponad rieku Morava.
Hrádze na slovenskom úseku náporu storočnej vody odolajú
Katastrofické prognózy meteorológov sa podľa všetkého nenaplnia a Bratislava nespozná silu päťstoročnej vody. Nikto však nevie, ako dlho potrvá vysoká voda, ani to, ako dlho bude jej obrovský tlak pôsobiť na dunajské hrádze. "Obyvateľov Bratislavy chcem ubezpečiť, že naše hrádze nie sú ani staré, ani slabé," uviedol v tejto súvislosti námestník riaditeľa Povodia Dunaja Peter Minárik. Ako informoval na zasadaní Krajskej povodňovej komisie (KPK), Povodie Dunaja na základe skúsenosti z minulých rokov urobilo potrebné opatrenia. Bratislava by pred storočnou vodou s prietokom takmer 11 000 metrov kubických za sekundu mala byť bezpečne ochránená. "Voda cez korunu hrádze by sa nemala dostať. Na hrádzi môže veľká voda prelomiť jej podložie, ale to by na ňu musela pôsobiť dlhší čas, nie iba niekoľko dní," povedal Minárik.
Takmer všetky bariéry sú už dokončené
Takmer všetky bariéry na zachytenie najvyšších očakávaných vôd Dunaja sú v hlavnom meste už pripravené. Pracovalo sa už len na zabezpečení ochrany oblastí pri Viedenskej ceste a na výstavbe bariér pri budove nového Národného divadla. V prípade dlhodobejšieho pôsobenia vysokých vodných stavov však hrozí aj možnosť ich deštrukcie, čím by došlo k zaplaveniu najohrozenejších častí mesta.
Cerovský: Situácia je vážna, ale nie katastrofálna
"Situácia je síce vážna, ale nie katastrofálna, to znamená, že nie je dôvod na paniku," s týmito slovami zhodnotil povodňovú situáciu náčelník Generálneho štábu (GŠ) SR generálporučík Milan Cerovský potom, ako zmonitoroval rozvodnený Dunaj z vrtuľníka so skupinou špecialistov.
Vrtuľník s náčelníkom GŠ preletel nad Gabčíkovom, pozdĺž kanálu, nad mestom a nad Devínom. Voda je síce vyliata do medzihrádzového priestoru, ale Dunaj sa mimo týchto priestorov nevylial a je zhruba ešte rezerva jeden meter, aby rieka ostala pod kontrolou, povedal včera na Letisku M. R. Štefánika pre novinárov Cerovský.
Všetky preventívne opatrenia splnili svoj účel a sú dobre nasmerované k tomu, aby živel bol udržaný pod kontrolou, dodal ďalej náčelník GŠ. Keďže prognóza vývoja hladiny Dunaja je o niečo nižšia než boli ešte raňajšie predpovede, nemali by sa podľa neho naplniť katastrofické scenáre.
Pre kalamitnú situáciu na Slovensku je MO schopné poskytnúť niekoľko tisíc vojakov a niekoľko stoviek dopravnej a špeciálnej techniky. Pre Českú republiku vyčlenia slovenské Ozbrojené sily prostriedky a sily podľa dohody na úrovni vlád. Rezervy sú podľa Cerovského dostatočné, aby sme mohli ČR významne pomôcť.
SČK poskytuje pomoc vojakom, záchranárom i občanom
Humanitnú pomoc ľuďom postihnutým povodňami začal včera poskytovať Slovenský červený kríž (SČK). Päť áut SČK vyrazilo do ulíc bratislavského Starého Mesta. Pomáhali aj pri evakuácii, či súrnom prevoze obyvateľov Devína a Devínskej Novej Vsi. V lokalite medzi Starým mostom a Novým mostom poskytoval Červený kríž teplý čaj vojakom, ktorí pri dunajskom nábreží ukladali vrecia s pieskom. Podobné služby ponúkal vojakom aj na pravej strane Dunaja a záchranárom v zaplavených oblastiach Devína a Devínskej Novej Vsi.
Krízový štáb by mal byť v pohotovosti až do očakávanej kulminácie rieky. V prípade vyliatia Dunaja z koryta je pripravený poskytovať operatívnu humanitnú pomoc všade tam, kde to bude potrebné. Hliadky SČK sú pripravené kedykoľvek poskytnúť prvú zdravotnú pomoc. K dispozícii majú aj čistiace prostriedky nutné pri odstraňovaní následkov povodne. Na Ústrednom sekretariáte SČK funguje nepretržitá telefonická služba na čísle 52967157 alebo 52967158.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.