právne nepostihne. Zákonom chránené "územie" pred používaním mobilu (držaním v ruke) je iba idúci automobil. Tam by sa mal každý zdržať obdobnej komunikácie. Obmedzenie špecifikuje aktuálny zákon o premávke na pozemných komunikáciách.
Telefonovanie totiž za volantom niekoľkonásobne znižuje vnímanie pohybu i celej situácie na vozovke. Mobilujúci človek má v kokpite vozidla zníženú motoriku, volant, prevodovku, smerovky a ďalšie ovládacie prvky ovláda jednou ruku, čo znemožňuje promptnú reakciu v prípade zmeny.
Podľa jedného z košických dopravných policajtov je auto vedené telefonujúcim ľahko rozpoznateľné. "Vodič spomalí a venuje sa komunikácii cez telefón. V horšom prípade ho to vôbec nevyrušuje a nespomalí, čím ohrozuje ďalších účastníkov premávky. Neskúsených telefonujúcich vodičov poznať podľa toho, ako na vozovke balansujú a prechádzajú z pruhu do pruhu, čo je zrejme ten najnebezpečnejší prípad."
Okolitú premávku ohrozuje najmä moment, keď telefón v aute zazvoní. Ak majiteľ nemá vecičku poruke, hľadá ju kade-tade v kokpite - napríklad aj v taške, ktorá je na zadnom sedadle. Takto sa stáva, že volant strhne do ľava a pri väčšej rýchlosti sa dostaví neželaný smer i cieľ jazdy. Pravda, "dopraváci" sa spravidla nikdy nedozvedia, že príčinou nehody mohol byť práve prichádzajúci hovor. "Po nehode sa vodič nikdy neprizná, či dôvodom nehody bola jeho nepozornosť spôsobená telefonovaním," hovorí nám preventista, hovorca Krajského riaditeľstva PZ Košice kpt. Vladimír Smolej.
Ako ďalej uvádza, "nevenovanie sa premávke na pozemných komunikáciách môže mať za následok kolízie a vznik nepredvídaných okolností pre ostatných účastníkov premávky. V lepšom prípade končí pokrčenými plechmi, doplatiť však môže nevinný človek. Často je veľa prípadov, že je vodič pristihnutý a preukáže sa mu, že telefonoval. V tomto prípade môže na mieste dostať 1 500-korunovú pokutu, keďže sa dopustil priestupku. Zákon totiž hovorí, že vodič nesmie počas vedenia vozidla obsluhovať telefónne prístroje alebo vykonávať obdobnú činnosť nesúvisiacu s vedením vozidla."
My dodajme, že predmetný paragraf zákona (315/96 Z.z.) o premávke na pozemných komunikáciách a hroziaca pokuta vyplývajúca z neho vôbec neodrádza majiteľov aparátov v komunikácii počas jazdy. Zákaz "mobilovania" za volantom je dnes iba napísaným zákazom rovnako, ako je to v prípade používania bezpečnostných pásov. Východiskom sú zariadenia telefónnych aparátov, pri ktorých sa komunikuje bez potreby držania aparátu v ruke. Avšak aj keď tieto prídavné zariadenia nestoja až tak veľa, vodiči sa spoliehajú na šťastie, alebo skôr si vôbec neuvedomujú, že robia niečo, čo je zakázané.
Autor: ss
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.