prispôsobili dobe i móde a už niekoľko sezón sa na zelených trávnikoch vo farebných rozhodcovských dresoch. Častokrát sa stávajú terčom posmechu divákov, v tých horších prípadoch nadávok a v tých najhorších možnostiach i hromozvodom hnevu hráčov alebo fanúšikov.
Inzultácie rozhodcov síce nie sú na dennom poriadku, ale z času na čas sa udejú. Ak športové zápolenie zatieni hrubá fyzická sila, je to na škodu hry samotnej, pretože nasleduje predčasné ukončenie duelu a pre vinníkov, samozrejme, kontumácia prípadne strata bodov. Niektorí arbitri by o tom vedeli dlho rozprávať. Stačí sa obzrieť za uplynulou sezónou v najvyššej okresnej futbalovej súťaži, keď jeden z mladých rozhodcov radšej prestal pískať a krátko po začiatku svojej činnosti sa rozhodovania vzdal. Slovami klasika: "V okresných majstrovstvách je rozhodovať futbalové zápasy niekedy životu nebezpečné. Najmä vtedy, ak hlavný domácich ,nepodrží' respektíve píska objektívne, ale hostiteľom hra nejde a prehrávajú."
V 181 stretnutiach v I. triede ObFZ Rožňava sa na poste hlavného rozhodcu objavilo 26 mužov s píšťalkou. Nielen výkony futbalistov, ale i rozhodcov hodnotia funkcionári zväzu. Za slabé výkony ich trestá Komisia rozhodcov (KR) ObFZ. Čím viac odpískaných zápasov počas súťažného ročníka má arbiter na svojom konte, tým väčšia spokojnosť z jeho účinkovaním vládne. Ako zo strany kompetentných na zväze, ako aj z pohľadu hráčov a činovníkov okresných mužstiev. KR vyhodnotila počínanie rozhodcov aj podľa ich hodnotenia zo zápisov delegátov zväzu. Tabuľkové poradie nie je celkom presné, lebo každý "sudca" viedol rozličný počet zápasov. Napríklad Gejza Čižmár z Betliara pískal iba jeden duel, lenže on je predovšetkým rozhodcom v V. lige a v I. triede iba vypomáha, keď nie je delegovaný. V neposlednom rade je tu aj fakt, že niektoré stretnutia v nižších okresných súťažiach si vyžadujú zvýšenú pozornosť a vyššiu skúsenosť hlavného rozhodcu. Máme na mysli zápasy susedných obcí s príchuťou derby, duely o postup resp. záchranu, alebo sú stretnutia problematické z iných dôvodov.
Skúsenosť a prehľad sa prejavil v prípade Petra Repaského z Dobšinej, ktorý ešte v jeseni sezóny 2001/2002 rozhodoval piatoligové zápasy, ale na jar už pôsobil iba na okresných ihriskách horného Gemera, čím doplnil rozhodcovský zbor spolu s niekoľkými mladými adeptmi rozhodcovskej píšťalky. Najviac stretnutí v uplynulej sezóne v I. triede má na konte Plešivčan Jozef Szőr, keď viedol až 20 duelov a získal tretie najvyššie hodnotenie, ktoré dosiahlo na stupnici 1 až 10 priemer 8,65 bodu. O 4 zápasy menej pískal Ladislav Ladislav z Pače a zo 16-tich duelov nazbieral druhý najvyšší priemer, 8,75 bodu. Najlepší výsledok dosiahol už spomínaný Peter Repaský, keď za 9 jarných duelov v roli hlavného, získal priemerné hodnotenie 8,88 bodu. Dôveru v 14 dueloch sezóny dostal i Alexander Farkaš z Rožňavy, 11-krát viedol zápas I. triedy ako hlavný Rožňavčan Ján Šalamon, ostatní pískali desať a menej ráz.
V novom súťažnom ročníku 2002/2003, ktorý už začal cez víkend 1. kolom, má KR ObFZ Rožňava k dispozícii 28 rozhodcov a jednu rozhodkyňu. K novým tváram medzi arbitrami patria tí, ktorí svoju kariéru s píšťalkou začali už na jar počas starej sezóny patria Rožňavčania Radovan Farkaš, Peter Gallík, Slavomír Slavkovský a Norbert Bakoš, ďalej Zuzana Góčová z Betliara a nováčikmi v práve začatej sezóne sú Alexander Bodnár zo Silice a Alexander Grieger z Lúčky.
Na ihriská regionálnej súťaže riadenej VsFZ pribudli k Ondrejovi Gonosovi a Gejzovi Čižmárovi, dvaja Plešivčania Jozef Szőr a Ján Šofranko. "Už v uplynulej sezóne som mal možnosť rozhodovať v V. lige, ale mal som na svojom konte iba šesť duelov v okresnej súťaži a ešte som si stopercentne neveril. Teraz spolu s Janom Šofrankom už určite doplníme rady krajských rozhodcov," povedal J. Szőr, ktorý veľmi dobre vie, že k zvládnutiu náročných zápasov treba i dobrú kondíciu. "Tú si dopĺňam na tréningoch s futbalistami Plešivca. Napríklad, na domácom turnaji som si okrem odpískania troch zápasov v jednom ešte aj aktívne zahral," doplnil J. Szőr.
Jeho kolega J. Šofranko už v minulosti na ihriskách V. ligy pôsobil. "Po polroku som sa vrátil do okresu. Nevlastním auto a tam nás delegovali po jednom, takže som mal problém s cestovaním. Teraz by sa to malo zlepšiť. Verím si aj vo vyššej súťaži a myslím si, že na to mám. Spolu s Dodim Szőrom chodím trénovať s našimi futbalistami a často si dopĺňam kondičku aj individuálne, keď chodím behať," uviedol J. Šofranko.
Všetci arbitri si spoločne na prahu novej sezóny želajú viac tolerancie a disciplíny na ihriskách. Hráči majú mať radosť z hry a zo získaných bodov. Na druhej strane rozhodca musí byť sám so sebou spokojný s dobre odvedenou robotou. Človek je tvor, ktorý robí chyby. Preto vzájomný vzťah hráči-funkcionári-fanúšikovia-rozhodcovia by mali mať na srdci jediné. Kvalitný športový zážitok a vzájomne dobré vzťahy. Bez nadávok a inzultácií.
Autor: pk, kcs
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.