Maďarsko
Hladina Dunaja na hornej časti jeho maďarského úseku včera neustále stúpala. V celej oblasti, vrátane Mošonského Dunaja v oblasti Györu, platí medzičasom tretí stupeň protipovodňovej pohotovosti. Pri obci Nagybajcs namerali včera v popoludní 749 cm a dnes tam očakávajú kulmináciu rieky pri odhadovanej výške hladiny 850 - 860 cm, čo je o takmer 80 cm viac ako doteraz rekordná hodnota v tejto lokalite.
V obciach pozdĺž európskeho veľtoku sa pracuovalo na výstavbe dočasných a posilňovaní jestvujúcich hrádzí. Celkove sa na protipovodňových aktivitách v oblasti podieľalo viac ako 1 000 ľudí, na celom úseku Dunaja v Maďarsku do 2 000 ľudí.
V Ostrihome zaplavila voda cestný úsek vedúci k prístavu, takže komunikáciu uzavreli. Kompová preprava pri Szobe prerušili, lodnú pri Kisoroszi odstavili. Kompa medzi Nagymarosom a Visegrádom bude premávala do večera, vo Váci kompový prístav posunuli na vyššie položené miesto. Rovnaký typ prepravy medzi Pilismarótom a Zebegényom, respektíve lodnú prepravu pri Dömösi, prerušili už v stredu večer.
V Budapešti včera začali s evakuáciou asi 50 ľudí z pobrežnej oblasti v treťom obvode maďarskej metropoly. Kulmináciu Dunaja pri výške hladiny 875 cm očakávajú v Budapešti v nedeľu. Hladina rieky tak prekročí rekord z roku 1965 o 30 cm.
Autor: Budapešť/Györ (TASR)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.