predsedu Rady obrany štátu Mikuláša Dzurindu. Informovali aj prezidenta SR Rudolfa Schustera a ministra zdravotníctva Romana Kováča.
Ako nám včera povedal ich odborový predák František Zajac, impulzom bola reportáž z Talianska, kde prepukla aféra s nákazou HIV vírusom cez výrobky z krvnej plazmy. "Keďže ako zamestnanci Imuny, ktorá tiež vyrába krvné deriváty z ľudskej plazmy respektíve ich časť, máme k tejto problematike blízko, chceme upozorniť, že táto situácia môže nastať aj na Slovensku," povedal nám o obsahu listu, v ktorom ďalej zdôvodňujú, že Imuna nedokáže v súčasnosti vyrobiť všetky požadované preparáty z plazmy, preto ich musia dať spracovať a doviezť zo zahraničia.
Práve v tomto momente vidia nebezpečenstvo zdroja možnej nákazy, nakoľko kontrola pri vývoze plazmy, výrobe a distribúcii výrobkov sa deje mimo hraníc našej republiky, teda aj mimo kontroly našich odborníkov. O tom, že kontrola musí byť dôsledná svedčí aféra v Taliansku, ktoré sa inak považuje za vyspelý európsky štát. "V tejto situácii, kedy je ochrana zdravia obyvateľov SR jednou z najväčších priorít vlády, vidíme ako jednoduché a spoľahlivé riešenie predísť podobným udalostiam v zachovaní výroby krvných derivátov zo slovenskej, a tým aj kontrolovanej a bezpečnej plazmy. Zároveň ju modernizovať práve v Imune, ktorá je našim zamestnávateľom," zdôraznil F. Zajac pripomínajúc dlhoročné skúsenosti tamojších zamestnancov. Tiež fakt, že v prípade akejkoľvek európskej či svetovej epidémie, nebodaj aj pandémie logicky hrozí vzájomná izolácia zasiahnutých okolitých štátov. Tým by bol dovoz týchto život zachraňujúcich preparátov znemožnený. Navyše, štátne hmotné rezervy pre tieto výrobky zabezpečia nanajvýš ošetrenie pri prvom kontakte s možnou epidémiou, ale nedokážu zabezpečiť trvalú liečbu obyvateľstva. Poznamenávajú tiež, že ekonomické hľadisko by malo byť druhoradé a Slovensko by malo byť v spracovaní týchto druhov výrobkov nezávislé. Ako príklad uvádzajú Dánsko, teda štát s približne rovnakým počtom obyvateľov.
"Myslíme si, že lobistické záujmy jednotlivcov pri spracovaní a dovoze krvných derivátov na Slovensko, ktorých predaj je určite veľmi lukratívny, by nemali byť nadradené nad záujmy SR a jeho občanov. Práve naopak. Tuzemská výroba by umožňovala ich distribúciu vlastne zdarma, štát by sa mohol podieľať len na výrobnej réžii, pričom by odpadol obchodný zisk z tohto. Zdravie občanov by nemalo byť merané výškou zisku distributérov a dovozcov," argumentujú ďalej a neodpustili si ani výrok jedného z bývalých ministrov zdravotníctva, ktorý sa vyjadril v tom zmysle, že je to len "slaná voda". Zdôrazňujú, že je to liečivo, bez ktorého sa v súčasnosti nezaobíde liečenie žiadnej vážnejšej choroby v nemocniciach. V prípade hromadnej epidémie by bolo opäť na zvážení, či domáci výrobca nie je výhodnejší, ako zahraničný dodávateľ, už len z pohľadu nezávislosti a následne aj z ekonomického hľadiska.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.