poskytovať sociálnu pomoc podľa zákona o sociálnej pomoci im stále chýbajú finančné prostriedky. "Pridelený rozpočet z krajského úradu vykrýva potreby zariadení len na 45 percent predpokladaných bežných výdavkov čo predstavuje sumu 36 720-tisíc korún. Naviac, týmto zariadeniam pri zohľadnení platnosti zákona o verejnej službe chýba na prevádzkovanie čiastka 45 839-tisíc korún, čím stále rastie ich zadĺženosť," uviedol vedúci sociálneho odboru PSK Anton Blajsko.
Dodal, že ide o 46 pobytových zariadení poskytujúcich sociálnu pomoc 769 klientom, pričom zdôraznil, že tí sú odkázaní na cudziu pomoc. Neriešenie situácie im spôsobuje existenčné problémy. "Pri oddelimitovaní tak malých finančných prostriedkov z krajského úradu dochádza k porušovaniu Európskej sociálnej charty v oblasti rovnosti príležitostí a dodržiavania ľudských práv. Ide o to, že v štátnych zariadeniach je priemerný náklad na klienta na mesiac 12 680 korún, pričom v neštátnych subjektoch 3 980 korún. Krajský úrad v tejto záležitosti neurobil nič, len sa zbavil zodpovednosti a svojim prístupom ich pripravil na pomalú likvidáciu," argumentoval ďalej.
U domovov sociálnych služieb, ktoré prešli od 1. júla do zriaďovateľskej pôsobnosti PSK je trvalým javom nedostatok kapitálových výdavkov určených na riešenie stavebno-technickej stránky objektov. Z pôvodnej požiadavky kapitálových výdavkov na rok 2002 vo výške 63 452-tisíc korún boli rozpísané len v sume 1 850 miliónov korún. Ako v tej súvislosti poznamenal A. Blajsko, roky stagnujúci rozpočet nedovoľuje riešiť mnohé problémy zariadení, ktoré sa často nachádzajú už v neúčelových budovách.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.