i originality. Z jeho tvorivej dielne už vzišlo niekoľko stoviek autorských receptúr a tieto chutné špeciality prekvapili už nejedného papkáča.
Aby však človek mohol tvoriť, vymýšľať, variovať a kombinovať, musí si najprv osvojiť základy toho-ktorého remesla. Inak to nebolo ani s našim majstrom kuchárom. Prvé nesmelé krôčiky na dlhej úspešnej kulinárskej ceste urobil malý Samuel v kuchyni svojej mamy v Báčskom Petrovci. Práve tu nazeral pod pokrievky hrncov, v ktorých sa varili všakovaké pochúťky s názvami, ktoré našinec pozná zo slnkom prehriatych dovolenkových pobytov pri Jadrane. Petrovská kuchyňa je bohatá na zeleninu, ale aj chutné mäská - jahňacinu, teľacinu či ryby. Za ochutnanie stoja rôzne musaky s baklažánmi, zemiakmi, ale aj so zelenou fazuľkou, či mäsom. K miestnym špecialitám patrí aj "jahňacia kapama", ktorá sa pripravuje v hlinených hrncoch. Pochúťku tvoria vrstvy mäska, zemiakov, mladej cibuľky a paradajok, všakovako dômyselne dochutené rôznymi koreninami. Skvelé sú i pečené mäská s voňavým rozmarínom a neopakovateľné dary mora.
To bol základ, na ktorom sa už dalo stavať a po úspešnom absolvovaní odbornej školy pre kuchárov v Novom Asde pokračoval Samuel v štúdiu na vyššej škole v Belehrade. K tomuto obdobiu jeho profesionálnej dráhy sa viaže aj účasť na mnohých gastronomických súťažiach, z ktorých sa obvykle vracal ovenčený vavrínmi víťazstva a tiež obohatený o neobyčajný zážitok. Podarilo sa mu dostať sa medzi tých, ktorí pripravovali menu pre vtedajšieho prezidenta Juhoslávie Josipa Broz Tita a líbyjského prezidenta Muammara Kaddáfího. Obaja boli vášniví lovci zveri a na poľovačkách, ktoré trvali aj niekoľko dní, ich sprevádzal celý záložný tím. Samuel Spevák mal vtedy možnosť ocitnúť sa v bezprostrednej blízkosti oboch týchto štátnikov a osobne im pripraviť aj niekoľko špecialít z diviny.
Osudový zlom v jeho osobnom i profesnom živote nastal jedného krásneho dňa, keď na Makarskej stretol rekreujúcu sa Košičanku, ktorá je dnes jeho manželkou a mamou dvoch dcér - Mirky a Slávky. Potom, čo v roku 1983 prišiel do Košíc, pôsobil ako majster odborného výcviku a do tajov kuchárskeho umenia zasvätil, počas siedmich rokov, desiatky mladých kuchárov. Neskôr šéfkuchárčil v reštaurácii Družba, na Salaši Barca, tiež v Ázijskej reštaurácii a v súčasnosti drží v rukách šéfkuchárske žezlo v kuchyni reštaurácie Golden Royal.
"Jedálny lístok som zostavil tak, aby v ňom boli zastúpené všetky druhy mäsa v najrôznejších úpravách. Ponúkame napríklad aj steaky zo pštrosa, ktorého mäsko je lahodné, dietetické a u nás ešte stále málo rozšírené. Pripravujeme aj chutné ryby a rôzne morské potvorky. Na svoje si však prídu tiež vegetariáni, či milovníci tradičnej slovenskej kuchyne." A čo ulahodí majstrovi kuchárovi najviac? "Na dobrom jedle si pochutnám vždy rád, ale veľmi ma oslovila ázijská kuchyňa, ktorá je bohatá na zeleninu, je ľahká a najmä pestrá."
Šéfkuchár Samuel Spevák, majster so zlatými rukami, ktorý dokáže rozvoňať kuchyňu tými najneodolateľnejšími lahôdkami, varil aj pred televíznymi kamerami a recepty, ktoré nám ponúkol, prinášame i čitateľom Víkendu.
Kuracie prsia s omáčkou s lieskovými orieškami
Potrebujeme: 600 g kuracích pŕs, olej, soľ, vegetu, jablká, lieskové oriešky, solamyl, maslo, biele víno, šľahačkovú smotanu, petržlenovú vňať.
Postup: Vykostené kuracie prsia bez kože necháme vcelku, dôkladne ich umyjeme a osolíme. Potom ich sprudka opečieme na rozohriatom oleji z oboch strán a hotové vyberieme a odložíme na teplé miesto. Prebytočný olej zlejeme, na panvicu dáme maslo a necháme ho rozpustiť. Z očistených jabĺk ozdobným vykrajovačom vykrojíme malé guľôčky, ktoré orestujeme na pripravenom masle. Potom podlejeme šľahačkovou smotanou a vlejeme solamyl rozmiešaný v troške vody a dochutený vegetou. Krátko povaríme, vlejeme suché biele víno a nasypeme opražené pomleté lieskové oriešky. Necháme prevrieť a odstavíme. Mäsko nakrájame na menšie kúsky a na tanieri ich poukladáme do tvaru vejárika, vedľa uložíme guľôčky z jabĺk a všetko prelejme orieškovou omáčkou. Podávame s kroketami a ryžou ozdobené čerstvou petržlenovou vňaťou.
Pštrosí steak "Mediteran"
Potrebujeme: 600 g pštrosieho mäsa, olej, soľ, vegetu, ananás, zeleninovú papriku (zelenú, červenú), Kari korenie, solamyl - majzéna, paradajky, petržlenovú vňať, sendvič, bujónovú kocku. Príloha: zemiakové krokety.
Postup: Narežeme si steaky, mierne ich naklepeme, posolíme, okoreníme, a na rozohriatom oleji pečieme z oboch strán. Ananás si narežeme na väčšie kocky, tiež zelenú i červenú papriku i čierne olivy orestujeme na panvici. Pridáme ananásovú šťavu a zahustíme ju solamylom. Pštrosí steak servírujeme na touste a prelejeme ho pripravenou šťavou, ozdobíme a podávame. Ako prílohu ponúkame zemiakové krokety.
Žraločí steak so zeleninou
Potrebujeme: 600 g žraločích steakov, olej, brokolicu, baby mrkva, kukuričné klasy, cesnak, soľ, zmes korenín na rybu, vegetu, biele víno, petržlenovú vňať, zeleninovú papriku (zelenú, červenú), 2 lyžice majzény - solamylu, paradajky, syr eidam, bujónovú kocku.
Postup: Zmrazené steaky necháme voľne rozmraziť, osušíme ich utierkou, posolíme, okoreníme zmesou korenia na ryby a pečieme na rozohriatom oleji. Keď je ryba upečená vyberieme ju z panvice a orestujeme zeleninu. Zalejeme vývarom a dochutíme. Zeleninu poukladáme na žraločí steak, šťavu dochutíme a pridáme biele víno. Nakoniec zeleninu prekryjeme plátkami syra a necháme roztaviť. Podávame na ozdobenom tanieri so zeleninovou oblohou a zemiakovými pusinkami.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.